Site logo
Діма Шаповал, фіксер New York Times

Діма Шаповал, фіксер New York Times

2022-04-12

Діма Шаповал у мирний час був керуючим партнером юридичної фірми Glagos, а після вторгення допомагає журналістці New York Times, лавреатці Пуліцерівської премії Карлотті Галл.

Діма Гадомський (петоння),
Сергій Сидоров (розшифровка),
Марія Матяшова і грьобаний дощ (фото)

Діма Шаповал, фіксер New York Times

Будемо [волонтерити] поки є сили, а потім ще скільки треба.

Розкажи, будь ласка, чим ти займаєшся?
Зараз я допомагаю журналістам New York Times, вожу їх, трохи координую – напівфіксером.

О, я от хотів тобі якраз сказати, чи ти знаєш, як називається ця роль – фіксер.
Ні, ну я більше зараз драйвер, бо там виняйли професійного фіксера, який цим займається, має зв’язки з військовими. Тому зараз я тільки вожу. Це один напрямок, другий напрямок – те, що там дістаю різні корисні речі корисним людям. Типу броніки, рації, шоломи, таке.

Ти і купуєш, чи тільки розвозиш?
Ні, мені продають. Шось ми купуємо – на FB зібрали трохи коштів, – щось там друзі з Швейцарії, з Італії допомогли.

А як так вийшло, чому ти саме розвозиш журналістів New York Times? Як це відбулося?
Вони якось на мене вийшли через автоволонтерство.

І як виглядає твій день напівфіксера?
В цілому день виглядає як звичайний робочий: прокидаєшся десь на півдев’яту, зустрічаєшся, і далі якщо є план – по плану, якщо ні, то протягом дня з’ясовується, де куди що їдемо. І так ось уже 12 днів.

А як ти зустрів самий перший день вторгнення?
Як всі, в ліжку. Отримав повідомлення: “Ти бачив?” – “Шо бачив?” – “Війна почалась”. Почитав. Але я такий в принципі врівноважений і спокійний по життю, тому я пішов, душ прийняв, зачіску зробив, зарядку, поснідав, поїхав в супермаркет закупитись, в офіс – забрати техніку і речі. А потім до дітей поїхав. І все.

Сім’я зараз у безпеці?
Зараз в безпеці, да. Ну колишня дружина, я перед тим в кінці року якраз розлучився. Був з ними, відвіз їх. Вони зараз в Італії. В принципі, всі мої зараз близькі – хтось у повній безпеці, хтось в умовній безпеці.

У нас тут зараз на задньому плані кажуть, що повітряна тривога. Що ти робиш під час повітряної тривоги?
Я взагалі, чесно кажучи, трохи підзабив на неї і не реагую. Єдине що… я розумію, що це від ударів не захистить – моя двокімнатна квартира стала трикімнатною, бо я сплю в загальному коридорі. Виніс дитяче ліжко і з собакою там сплю.

Як ти спиш взагалі – добре? Сни сняться?
Та в цілому вже адаптувався. Я нормально сплю. Я не панікую – засинаю і просинаюсь. Все. На тривогу якось не зважаю.

А що з роботою, що з клієнтами? Ти встигаєш щось робити?
Нє, ми зараз взагалі в повному стопі, нічого не відбувається – у нас же ж судова практика. Відповідно, всі засідання відміняються, роботи взагалі немає. Частина команди займається зараз безоплатною допомогою, інша частина вирішує свої питання. В загальному всі на стопі.

Хтось пішов в ТрО, в Збройні сили, займаються волонтерством, а ти розвозиш журналістів. Це не дуже звична і розповсюджена історія серед юристів. Ти на своєму місці зараз? Тобі подобається те, що ти робиш?
Ну дивись, я себе трохи гризу, що я міг бути десь корисний – там, волонтерити далі. Те, що я робив до того, як потрапив до журналістів – возив людей на вокзал, ліки розвозив, по місту мотався. Але це також, на мою думку, важлива робота – допомагати висвітлювати війну. Це ж відоме і велике видання із авторитетною думкою. Журналістка, з якою я працюю – Карлотта Галл (Carlotta Gall) – вона володарка Пулітцерівської премії, з військовим досвідом великим, 12 років в Кабулі жила, і в Афганістані висвітлювала, і в Сербії – в усіх гарячих точках. Дві Чеченські кампанії.

Ви їздили у якісь гарячі точки в Україні?
Трохи їздили. Не можу сказати, куди, але трохи їздили. Уже багато хто їздив в Бучу з іноземних журналістів. Вони більше заточені під людські якісь історії, тому вони розпитують тих, хто евакуюється, поранених, – більше такі справи. З гарячих вони виїжджали – і зі мною, і без мене.

Траплялося, щоб поруч з тобою прилітало, або ти вискакував із машини, лягав на підлогу – настільки жостко було? Чи все ж таки обходилося?
На підлогу ми не лягали, але поруч було. Ми швиденько розвернулись і поїхали геть. Разом з нами їздить з їхнього ж видання відповідальний за безпеку, і він в цих питаннях керує.

У мене таке враження, що тобі взагалі подобається все, що зараз з тобою відбувається. Так от по голосу. Що ти типу кайф отримуєш від цього (посміхається).
Я не скажу, шо кайф, але типу не дуже пригнічений, я вже так адаптувався до цього. В принципі, я такий режимний сам по собі чувак, і зараз я повернувся до свого режиму. Просто обстановка інша, і мене такого ж перемістили в іншу обстановку.

Що таке режимний чувак?
Ну, я маю на увазі сон, харчування, спорт – ось такі речі. Для мене важливо було зараз налагодити те, що було. Я зараз, в принципі, повернувся в режим для себе звичний. Тому я більш-менш спокійний зараз.

В тебе відбулась якась переоцінка чогось – людей, себе, звичок, речей?
Звісно, кожен день думаєш про щось – там, згадуєш. Переоцінка? Людей, мабуть. Що, блін, ну ми дійсно класні. В перший день вже, здається, колега з AVELLUM – також це підмітив: коли були черги в перший день, там, супермаркет, банкомат, – ні одного жлоба [це підмітив Юрій Нечаєв]. Ніхто не ліз, ніхто не лаявся, всі спокійно стояли, годину треба – стоїмо. Ніяких суперечок. І зараз всі як мурахи бігають, шось рішають, всі включені, туди-сюди, дзвінки… Це для мене, відверто кажучи, було трохи несподівано, що ми такі – бац! – і ніби прокинулися. 

Ти став ставитися до війни якось інакше? У всіх же у нас було якесь враження про війну до того. Яке враження під час?
Взагалі я не мав враження про війну, і до останнього не розраховував взагалі, що вона почнеться. Хоча там трохи готувався – якісь запаси їжі, тушонку закупив, намагався з повним баком їздити. Іноді моя спокійність може на якийсь пофігізм здатись, але я в цілому спокійно відношусь до війни.

Ну ти ж дивися, напевно, фільми про війну, “Апокаліпсис сьогодні”…
“Врятувати рядового Райана”.

“Врятувати рядового Райана” вчора подивився ще раз… “Цільнометалева оболонка”: там війна страшна, вся фігня.
Я ж не бачив ще такого, як бачили у Бучі – гори трупів. Ось для себе я розумію, що навряд чи моя психіка витримає там ходити повз трупи або відірвані ноги. Я дуже не хочу це бачити і тих, хто там бував, я прошу не розказувати мені деталей. Бо це для мене, можливо, буде якась точка неповернення вже психіки від нормальності. Вона вже у ненормальному режимі, а це вже буде ЗА нормою повністю. Це те, чого я остерігаюся і не хочу бачити.

Тобто ти думаєш, що ти не зможеш повернутися до нормального стану, якщо дійдеш до якоїсь такої точки?
Я думаю да, щось зламається. Зараз я в розмовах з собою розумію, що я такий, як був. Але цей досвід мене краще точно не зробить.

Такий, як був? Ну ти завжди був в костюмі-тройці і хустинкою у кишені піджака.
Я маю не увазі не зовнішній вигляд, а те, що всередині.

Ти думаєш, що ти не змінився
Ще замало часу, щоб оцінити. Мабуть, таки щось простіше стало все, в красках, стало чорним і білим.

На скільки тебе ще вистачить працювати в такому режимі, розвозити журналістів?
Ну в мене вже має закінчитись з ними співпраця, і тоді я повернусь до свого волонтерства – везти людей на вокзал, розвозити ліки, усе інше потрібне. Зараз таких запитів вже менше, але вони усе одно є.

І чи тебе надовго вистачить так працювати?
Не знаю. Як там казав Арестович, будемо поки є сили, а потім ще скільки треба. Я вже втягнувся, як на роботу – встав, пішов, повернувся ввечері.

Що для тебе буде закінченням війни?
Я бачив це питання у попередніх інтерв’ю. Я поки не розумію взагалі, як вона має закінчитись зараз, бо з тієї сторони якісь незрозумілі умови.

А які мінімальні умови?
Припинення вогню.

А якщо вогонь буде припинено, але буде втрата територій, як от зараз Херсону?
Так щоб без визнання втрат територій. Заморожений конфлікт для мене прийнятна історія, але потрібно, щоб закінчились обстріли, і вже потім будемо розбиратись.

Ти про бізнес взагалі думаєш? Я розумію, що в тебе зараз компанія на стопі, але бізнес потихеньку починає повертатись життя. Як ставляться співробітники до того, що ти зараз робиш? Ти плануєш збирати команду, повертатись до справ?
Я не знаю, як ставляться інші, я в них не питав. Я усім сказав, що ми на стопі, виплатимо зарплатню по день війни. А далі – ви усі для себе вирішуєте, що робите. Я вже сам втратив кайф від роботи. Коли ти усе робиш правильно на 100 відсотків, у тебе правильна правова позиція, а потім приходиш в апеляцію і там три тьоті якийсь брєд кажуть і пишуть, і це трохи надламує. Якщо ти ні на що не впливаєш, то навіщо це ти робиш.

Що ти мрієш робити поза юриспридуенцією?
Я мрію відкрити винний бар з суто українським вином картою і українськими закусками.

Які твої улюблені сорти винограду?
Якщо червоне – піно нуар, якщо біле – Гевюртцтрамінер.

Які закуски ти будеш подавати до цих вин?
Сири і мясо наше фермерське, зелені оливки – італійські.

Яке вино ти відкоркуєш, коли закінчиться війна і з ким зустрінешся?
Я відкрию Біссер Колоніста ігристе, з дітьми хочу зустрітися. Вони не вип’ють, я за них вип’ю. Поки так.

Діма Шаповал, фіксер New York Times
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password