Україна та ЄС підписали Угоду про Спільний авіаційний простір

авіаційний простір Україна ЄС
Україна та ЄС підписали Угоду про Спільний авіаційний простір
  • Угоду не могли підписати з 2014 року. Реальною (або формальною) підставою був Гібралтар: не зрозуміло, чий аеропорт у Гібралтарі, отже, ми не можемо підписати Угоду, поки британці і іспанці не домовляться.
  • 12 жовтня Україна та ЄС нарешті підписали багатостраждальну Угоду про Спільний авіаційний простір (European Common Aviation Area).
  • САП передбачає побудову єдиного спільного ринку авіаційних послуг шляхом спрощення адміністративних процедур, створення єдиних правил та стандартів у галузі безпеки, регулювання руху, обслуговування, сертифікації, захисту довкілля. Кожна країна отримує права на здійснення внутрішніх рейсів в інших державах-членах.

Про що угода

Угода про САП передбачає два перехідних періоди, протягом яких норми та переваги спільного простору будуть діяти лише частково. Спочатку Україна повинна привести свої справи у порядок і впихнути в український законодавчий простір купу європейських регламентів та директив про різні технічні штуки. 

Які такі технічні штуки?

управління аеронавігацією, авіаційну безпеку, захист довкілля, правила класифікації та регулювання використання повітряного простору, призначення слотів в аеропортах, страхування авіаперевізників, плани польотів та регулювання передпольотної фази, процедури відносно членів екіпажу цивільної авіації, несправедливі умови договорів із споживачами, відповідальність авіаперевізника у випадку інцидентів тощо.

Пасажирам колись слід очікувати змін до правил повітряних перевезень пасажирів та багажу, зокрема в частині введення компенсацій від 250 до 600 Євро у випадку тривалих затримок рейсів.

То коли угода почне діяти?

Угода про САП не містить дедлайнів, отже я б не очікував наближчі років п’ять повної дії САП.

Зараз між Україною та, наприклад, Нідерландами, встановлено частоту 14 рейсів за маршрутом Київ — Амстердам лише для одного авіаперевізника з кожної сторони. З України призначено МАУ, від Нідерландів – КЛМ. Якби інша українська авіакомпанія захотіла отримати права на польоти за цим напрямком, їй би відмовили. Якби інша європейська авіакомпанія захотіла б літати в Київ зі сторони Нідерландів – також отримала б відмову. 

Одразу пцсля того, як Україна та ЄС обміняються дипломатичними нотами (так, всупереч заявам, угода діятиме не одразу) буде знято обмеження на польоти і почнеться створення в Україні такої самої юридичної інфраструктури регулювання неба та польотів немов би ми в ЄС.

Двосторонні угоди про повітряне сполучення з країнами ЄС не передбачали прав сторін літати внутрішні рейси в іншій країні.

З початком дії угоди будуть доступні так звані третя та четверта свободи повітря. Це означає, що європейські та українські авіакомпанії зможуть виконувати необмежену кількість прямих рейсів між будь-якими пунктами в ЄС та України. Але внутрішніх рейсів від євро лоукостів не варто очікувати. Бо такі рейси дозволять тільки на другому етапі коли України зробить чимало домашньої роботи.

Коли ж Україна виконає всю домашку буде відкрито п’яту свободу повітря. Для європейських перевізників буде можливо виконувати рейси такої конструкції: пункт в ЄС – будь-який проміжний пункт у країнах політики партнерства та країнах з якими діє спільний авіаційний простір (Алжир, Вірменія, Азербайжан, Республіка Білорусь, Єгипет, Грузія, Ізраїль, Королівство Йорданія, Ліван, Лівія, Марокко, Палестина, Сирія. Туніс, Республіка Молдова, Албанія, Боснія та Герциговина, колишня югославська республіка Македонія, Ісландія, Чорногорія, Норвегія, Косово) – пункт в Україні – пункт в іншій державі, а також внутрішні рейси в Україні. Для українських авіакомпаній можливими стануть такі рейси: будь-який пункт в Україні – будь-який пункт в зазначених країнах політики партнерства ЄС та країнах з якими діє спільний авіаційний простір – будь-який пункт в країнах ЄС.

Перевізники зможуть використовувати різні найменування для рейсів кожного сегменту, висаджувати та приймати пасажирів у будь-якому пункті, єдина умова – початок чи кінець рейсів з/в Україні для українських перевізників та з/в ЄС для європейських. 

Може ще якісь плюшки?

Інші плюшки – літачкам дозволять ночувати в Україні без окремого попереднього дозволу (зараз це була та ще проблема), слоти в аеропортах повинні тепер надаватись прозоро, недискримінаційно та вчасно (поки ж українські авіакомпанії, дуже ніжно кажучи, дискримінують). 

А ще САП передбачає можливість інвестицій в українську авіакомпанію громадян ЄС більше як на 50% статутного капіталу за умови окремого попереднього дозволу спільного комітету, який буде створено колись пізніше (обіцяли на початку наступного року). Поки ж українська авіакомпанія може насолоджуватись перевагами САП тільки якщо бенефіціаром на більше як 50% є українець чи Україна тоді як європейською є авіакомпанія де 50% і більше належить будь-якому європейцеві чи країні ЄС. 

Тепер варто запасатись попкорном і дивитись як конкуренція принесе комусь процвітання. На деяких маршрутах, де раніше було тільки по одній авіакомпанії з кожної країни, а тепер полетять всі кому не лінь, а виживуть тільки найсильніші. Чи найдешевші, які потім все одно задеруть ціни.

Текст: Андрій Гук.
Ілюстрація: Катя Цібере.