Поліграф це гомеопатія в антикорупції 

Після сорому із Всеволодом Князєвим, Офіс Президента і РНБО вдалися до рішучої реформи судової системи, зокрема, шляхом застосування поліграфу. Верховний Суд ідею про цей великий фітнес трекер публічно підтримав, але після кількох стьобних постів верховних суддів, із якими верховні СММникии про застосування поліграфу не порадилися, тепер скликає на пʼятницю Пленум по сабжу.

Поліграф це гомеопатія в антикорупції 

“Мене звати Дуглас Джин Вільямс, і я визнаю себе винним у злочинах проти людяності. Я був терористом. Я катував тисячі людей. Задокументував більше зізнань, ніж більшість агентів Гестапо. Порушив незліченну кількість конституційних прав і абсолютно не зважав на людську гідність. Я був добре підготовленим терористом. І моєю зброєю був поліграф” 

З виступу Дугла Джин Вільямса у конгресі під час обговорення федерального акту, який заборонив використання поліграфу в приватних компаніях. 

Акти прийняли й тепер він забороняє більшості приватних роботодавців використовувати поліграф для перевірки кандидатів на роботу під час працевлаштування або під час роботи. Роботодавці, як правило, не можуть вимагати або просити працівника  претендента на роботу пройти тест на поліграфії. Не можуть також звільняти, притягати до дисциплінарної відповідальності або дискримінувати за відмову проходити поліграф.

З певними обмеженнями, Закон дозволяє проводити тестування на поліграфі деяких претендентів на роботу в охоронних фірмах, виробників та дистриб'юторів фармацевтичних препаратів. Також з обмеженнями дозволена перевірка у разі обґрунтованих підозр крадіжці, розтраті. 

Але в України свій шлях 

  • У травні стався найбільш прикрий в історії України корупційний випадок – НАБУ/САП затримали голову Верховного Суду Всеволода Князєва за, начебто, отриманням хабаря.   
  • 30 червня Президент своїм Указом ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про прискорення судової реформи та подолання проявів корупції у системі правосуддя».
  • РНБО пропонувало подолати корупцію у судах, зокрема, от такими методами:
    • провести перевірку всіх суддів Верховного Суду на предмет можливого вчинення ними дисциплінарних проступків або грубого чи систематичного нехтування обов'язками судді, підтвердження законності джерел походження майна;
    • запровадити періодичне психофізіологічне опитування суддів із застосуванням поліграфа.
  • На виконання рішення РНБО зʼявився проєкт закону про внесення змін до закону про судоустрій.
  • 3 липня Верховний Суд опублікував у ФБ пост про те, що підтримує рішучі ідеї Президента, чим викликав трохи стьобу від верховних суддів, з якими, як потім стало відомо, про застосування поліграфу ніхто особливо не радився.
  • Ну і от тепер Верховнинй Суд повідомив, що на 4 серпня збирається Пленум, на якому планується розглянути питання про поліграф.

Я подумав, можливо хтось, так само як і я колись, не дуже розуміє, як працює поліграф. Я з висоти свого побутового невігластва дослідив, що кажуть науковці, і хто продає такі послуги в Україні. Оскільки я просто допитливий юрист, а не якийсь там Спартак Субота, то не посилайтеся будь ласка на цей текст у докторських дисертаціях.

Як працює індустрія

В Україні на поліграфі тестують кандидатів в САП, НАБУ, ДБР, СБУ, ГУР, а ще працівників фонду Повернись Живим. Це доволі стандартизована послуга і виглядає вона у загальних рисах ось так.

0. Передтестовий етап: знайомитеся, формуєте перелік питань для тестування. 

1. Підключення: 

  • Пневмограф — дві гумові трубки що міряють дихання
  • Гальванометр: міряє електричний спротив шкіри (виділення поту) 
  • Пульсиметр та тонометр міряють кров'яний тиск і частоту серцебиття. 

2. Тестування. Екзаменатор ставить серію питань та міряє реакцію. 

3. Релевантні питання: стосуються безпосередньо досліджуваної проблеми.

  • “Чи приймали ви коли-небудь гроші або подарунки з метою вплинути на ваше рішення у справі?”
  • “Чи виносили ви коли-небудь навмисне несправедливе рішення в обмін на особисту вигоду?”
  • “Чи брали ви хабар у справі [конкретна назва справи]?”

4. Порівняльні або контрольні запитання: щоб викликати емоції, спровокувати відповідь і забезпечити порівняння з потрібними питаннями.

  • “Чи порушували ви коли-небудь закон, незважаючи на те, були ви спіймані чи ні?”
  • “Чи брехали ви коли-небудь близькій людині про щось важливе?”
  • “Ви коли-небудь шахраювали на професійному іспиті?”

5. Нерелевантні питання: не стосуються досліджуваної проблеми, і потрібні, щоб  встановити базові фізіологічні реакції.

  • “Ваше ім'я?”
  • “Ви зараз працюєте суддею?”
  • “Сьогодні понеділок?”

6. фіксує фізіологічні реакції 

7. Післятестовий етап та аналіз: Після завершення дослідження поліграфолог аналізує дані, зібрані під час тестування. 

Те що вийшло на діаграму екзаменатор аналізує. 

В результаті екзаменатор отримує приблизно таку діаграму, яку ви бачите нижче. Створює її поліграф шляхом запису 5 каналів: 2 канали реєструють дихання суб'єкта, 1 канал — гальванічний опір шкіри, 1 канал — серцево-судинну активність, а решта каналів — певну фізичну активність. Тестові питання, що задаються під час тестування, позначені як R1 – R10 в нижній частині діаграми. Це короткі та прямі запитання, що вимагають відповіді “так” або “ні”. 

Аналіз приблизно такий: якщо на релевантні питання реакції сильніше ніж на контрольні чи нерелевантні — вірогідно ви брешете. Тобто якщо графік йде верх під час питань. 

Поліграф це гомеопатія в антикорупції 
Джерело: https://www.polygraphis.com/AmericanInstitute/chartsample.htm 

Хто виносить це рішення? Екзаменатор. Чи може він помилятися, чи брехати? Звісно. Чи можете ви обманути цей великий фітнес трекер?

Можете. Як обманути поліграф? 

Оскільки поліграф міряє фізіологічні реакції то можна вчитися їх контролювати. 

  • Напружити м'язи
  • Прикусити язика. Буквально. 
  • Медитувати чи навпаки уявляти стресові ситуації
  • Використати медикаменти 

Тобто: 

  • Підвищити реакцію на нерелевантні та контрольні питання. 
  • Тримати її рівною для релевантних питань. 

Скільки коштує така процедура? 

Поліграф це гомеопатія в антикорупції 
Інфа звідси: https://detektorlzhy.com.ua/ 

Середня ціна одного дослідження 5000 грн; в Україні орієнтовно 8000 суддів. Отже, то отримаємо такі цифри: 

  • Загальні прямі витрати: 5000 ГРН * 8000 = 40 000 000 ГРН
  • Середня заробітна плата: 60 000 грн/місяць
  • Орієнтовна втрата продуктивності на одне тестування (2 години): 1500 ГРН
  • Загальна втрата продуктивності: 1500 ГРН * 8000 = 12 000 000 ГРН
  • Загальна вартість: 54 000 000 грн

Скільки це в мавіках та пікапах?

Як тоді помічати брехню? 

Науковці говорять, що це складно. 

Є дослідження про те як виявляти брехню, але більшість з них вказують, що наша здібність це робити не суттєво більша за випадковість чи підкидання монетки. Про це говорить мета-аналіз досліджень в яких поліція, психіатри, федеральні судді США, агенти секретних служб, поліграфологи та студенти коледжів намагалися вгадати хто бреше, а хто говорить правду. У всіх виходить стабільно погано.

У 2002 році Національна дослідницька рада США (NRC)  проаналізувала докази й дійшла висновку, що поліграфи можуть краще, ніж випадково, виявляти брехню, але вони далекі від ідеалу особливо при перевірці широких груп людей. Вони застерігають від використання поліграфів для скринінгу, оскільки точність, ймовірно, набагато нижча, ніж у конкретних кримінальних розслідуваннях. 

1998 Верховний СУД США у справі United States v. Scheffer зазначив, що не існує наукового консенсусу щодо надійності поліграфів і що поліграф не набагато краще виявляє брехню, ніж підкидання монети. У 2005 році апеляційний суд дійшов до схожих висновків у справі United States v. Henderson. 

У 2003 Національна Академія Наук США написали що “загалом, докази є мізерними й науково слабкими“, коли дослідили що 57 з приблизно 80 досліджень, на які спиралася Американська асоціація поліграфологів є суттєво недосконалими.

Але є і прихильники. Вони кажуть, що точність поліграфу становить 80-90%. 

Наслідки віри в поліграф 

У лютому 1994 року ФБР заарештувало Олдріча Еймса, який 31 рік був співробітником ЦРУ.

Еймса заарештували та звинуватили у шпигунстві на користь росії. Виявилося, що протягом дев'яти років він передавав росіянам секрети і отримав за це понад 1,3 мільйона доларів. Його шпигунська діяльність поставила під загрозу десятки операцій ЦРУ і ФБР. Гірше того, його підступні злочини призвели до загибелі кількох шпигунів ЦРУ та ув'язнення багатьох інших.

За час, коли Олдріч Еймс працював російським шпигуном, ЦРУ двічі перевіряло його на детекторі брехні. Попри те, що Олдріч не мав спеціальної підготовки, як обманути детектор брехні, він пройшов його обидва рази.

Еймс розповів, що прислухався до порад своїх російських кураторів. Вони сказали йому: “Просто розслабся, не хвилюйся, тобі нема чого боятися”. Що він і зробив. 

До речі, спалився старина Олдріч на тому, що жив більш заможно, ніж мала б дозволяти зарплата.

Сухий залишок

Враховуючи, що вгадувати брехню ми не вміємо, то нам не треба витрачати на це час і гроші. Ба більше, як у кейсі Еймса, достатньо тренований ошукач якраз зможе відводити від себе увагу. В той час як банально більше нервова людина може провалитися. 

От тому це і є гомеопатія в антикорупції. 

На завершення, ось вам приклад як насправді працює поліграф з серіалу The Wire.

The Wire – Season Five Opening Scene