Поліграф: чому судді Верховного Суду бунтують

Після заяви Верховного Суду у Фейсбуці кілька суддів постібали ініціативу із поліграфом, а Іван Міщенко звернувся до Голови ВС щодо скликання Пленуму.

Поліграф: чому судді Верховного Суду бунтують
Поліграф: чому судді Верховного Суду бунтують
  • Вчора зранку ВС написав на своїй фейсбук сторінці, що “усвідомлює вагомість причин, якими викликане […] рішення РНБО і глави держави, та поділяє необхідність вжиття рішучих кроків для викорінення корупції з усіх гілок та рівнів державної влади”.
  • Перед тим президент своїм Указом ввів у дію рішення РНБО, яким пропонувалося подолати корупцію у судах. Зокрема, от що пропонувало РНБО:
    • а) проведення Вищою радою правосуддя перевірки всіх суддів Верховного Суду на предмет можливого вчинення ними дисциплінарних проступків або грубого чи систематичного нехтування обов’язками судді, підтвердження законності джерел походження майна;
    • д) можливості запровадження періодичного психофізіологічного опитування суддів із застосуванням поліграфа;
  • На виконання рішення РНБО зʼявився ось цей проєкт закону про внесення змін до закону про судоустрій.
https://www.facebook.com/supremecourt.ua/posts/pfbid024UZainN3JsEM2fwjK6hQdNfxQrZ39pM23qknAw4XaGYx8hLJrxt3dQEsjwn2n7Erl

Після цієї публікації ВС кілька верховних суддів постібалися у ФБ щодо поліграфу (Пільков, Жуков, Гудима). А учора під вечір Іван Міщенко написав, що скликає щодо цього Пленум.

Виявляється, ось це “Судді Верховного Суду висловлюють готовність …” не відповідає дійсності, і насправді із суддями ВС цю позицію голова суду не узгоджував. Натомість рішення про підтримку ініціативи РНБО прийняли голова ВС і голови касаційних судів. Це і роздраконило суддів ВС (не тільки тих, хто вийшов із цим в паблік).

З одного боку, я розумію, чому ВС так написав, бо після історії із Князєвим репутацію суду треба якось підіймати. Ставати у позу і писати, що ВС відмовляється підтримувати ініціативу РНБО, було б геть тупо. Навіть писати про те, що моніторинг ОК, але от поліграф — ідіотизм, теж з точки зору суто комунікації не найкращий посил суспільству у цій ситуації (при тому, що напевно і судді ВС, і навіть ВРП розуміють, що поліграф це така собі історія).

З іншого боку, як би судді ВС не тяжіли зараз до сильної руки, яка наведе порядок і захистить суддів від ОП, все ж не порадитися із суддями щодо моніторингу це було ризиком. І цей ризик, очевидно, спрацював: після публікацій суддів і заяви Міщенка про скликання Пленуму виглядає, що Кравченко щось пообіцяв Офісу Президента, не порадившись із суддями ВС.

Єдине, я не дуже догнав, навіщо скликати Пленум у пабліку, адже публічна демонстрація незгоди не робила користі для ВС. Тому попросив Івана Міщенка прокоментувати.

Комент Івана Міщенка

Поліграф: чому судді Верховного Суду бунтують
Світлина із ФБ Івана


Для чого скликання Пленуму виносити у паблік, невже враховуючи незадоволення суддів не можна було скликати їх без фейсбуку? 

Пленуми скликаються публічно. Це може робити Голова, а може і судді. Судді це і роблять

Паблік – це інструмент, покликаний пришвидшити скликання Пленуму. Але погоджуюсь, що ми маємо розробити внутрішній алгоритм, як це має працювати без Фейсбуку

Які питання ініціативна група планує виносити на Пленум? 

  1.  Затвердження заяви ВС стосовно рішення РНБО та законопроєктів;
  2.  Затвердження стратегії розвитку ВС;
  3.  Затвердження Етичного кодексу суддів ВС;
  4.  Ініціатива щодо подання всіма суддями декларацій;
  5.  Створення робочої групи, яка буде контактувати з усіма зацікавленими органами влади щодо реформування ВС;
  6.  Вирішення питань подальшого здійснення правосуддя суддями, в яких під час обшуків знайшли мічені кошти [як повідомляє DeJure, суддя Григорʼєва, у якої знайшли мічені купюри, продовжує собі ходити на Велику Палату — примітка ДЛС].

Чи є у вас альтернативна пропозиція щодо того, як Верховному Суду відновити свою репутацію?

Стати якісно іншим. Своїми власними силами. 

Головна пропозиція до пленуму – всі законопроєкти, що наразі внесені, перевірити на відповідність стандартам, незалежності, адекватності та ефективності. Будь-яке втручання в незалежність має переслідувати легітимну мету. Тут цього немає. Відправляти на поліграф суддів, які бачили Князєва один раз на рік, не є ані легітимним, ані ефективним. І так точно не відновити авторитет правосуддя. Бо авторитет і довіра ніколи не відновлюються поліграфами та приниженнями.

Якщо питання в боротьбі з корупцією, то перевіряється спосіб життя. Все. Більше нічого. Це робить НАЗК. І, наприклад, у 2020 році агенство так і зробило, перевіривши всі декларації та спосіб життя суддів ВС.

Чому ініціативна група, яка зараз скликає Пленум, раніше не скликала Пленум щодо реалізації пропозицій, про які я запитав вище?

Тому що РНБО було проведене в пʼятницю, а заява зʼявилась в понеділок. Замість заяви мала бути ініціатива Голови про скликання Пленуму, це було очевидно. Такі питання завжди вирішувались виключно на пленумі. Тому ця заява здивувала і змусила власними силами скликати пленум 

У чому конкретно ініціативна група бачить проблему законопроєкту?

Судова влада – найслабша за своєю природою. Законодавча і виконавча завжди мають тримати цей баланс. Зараз ці ініціативи його не просто порушують, а взагалі нівелюють. Ніхто не вніс законопроєкт про перевірку правового та правоохоронного комітетів після арешту Алєксєєва.

Законопроєкти – це питання незалежності всіх суддів. Це не якась там цитата в інтервʼю, коли ВС відповідає смішними картинками. Поліграф торкається кожного і не може Голова розписатися за всіх в таких перевірках. Голова ВС – перший серед рівних. Тому так, висловитися першим він міг, але виключно за себе. Умовно, я всі ініціативи підтримую, але оскільки вони торкаються незалежності кожного, то має говорити Пленум за суддів ВС, ВРП і РСУ – за всіх суддів. Жодних консультацій проведено не було.

Частина членів ВРП теж є частиною історії Князєва і Горецького (Дзеркало Тижня прямо про це згадувало). Це прямий і безумовний конфлікт інтересів.  Є і прямий юридичний конфлікт. ВП ВС скасувала вже безліч рішень ВРП. Конфлікт не тільки в тому, що потім будуть переглядатися в ВП рішення ВРП по суддях ВС, а і в тому, що вже зараз ВРП буде інспектувати суддів, які ухвалювали проти них рішення.