
Роман Титикало вливається у Moris

Це стало відомо вчора. Записали із Мар’яном Мартинюком (Moris) і Романом Титикалом два короткі, як ваші вихідні, інтерв’ю. Ну, щоб розуміти деталі.
Роман Титикало
За якими критеріями ти вирішив, що ви з командою впишетесь у Moris?
Перед тим, як приймати остаточне рішення про об’єднання ми пробували провести певні спільні кейси на договірних умовах, шляхом фактично експериментальним. Спробували працювати разом і врешті це не викликало жодних складнощів. Ми давно спілкуємося, це об’єднання не трапилося за місяць — переговори тривали понад рік. Сповільнював і нас, і Moris (у них тривали ремонтні роботи в новому офісі), зокрема, карантин. Та й, знаєте, партнерство — це питання більше про життєві погляди, цінності. У нас вони збіглись.
Які саме були кейси?
Зауважу, що перші спільні кейси відбулися спонтанно. Моє АО супроводжувало проєкти, пов’язані з будівництвом, супроводженням кримінальних/адміністративних процесів, цивільних/господарських спорів, пов’язаних з об’єктом. А коли кейс переріс у величезний конфлікт — вони заручились додатково підтримкою Морісів. От це й був наш перший досвід співпраці.
Після цього був схожий гучний випадок, та вже у податковій сфері. Ми супроводжували одну будівельну компанію, якій виставили податкове повідомлення-рішення — це другий кейс, який нам довелося вести разом.
Після цього Моріс доручився і ми закінчили цей процес закінчили разом — про скасування податкового повідомлення-рішення по договорах підряду в будівельній компанії.
Й після цього ще були кейси аналізу конкретних об’єктів щодо придбання й типу того. Загалом, разом ми пройшли далеко не через єдиний кейс, і жодних непорозумінь чи конфліктів при цьому не виникало.
Ти сказав про спільні цінності та погляди. Назви їх.
Проукраїнська позиція, чесність та порядність, відповідальне ставлення до власної роботи та обов’язків. Проукраїнська позиція та відповідно в цьому контексті «нерозмінювання» життєвих принципів.
Наведу приклад. Moris супроводжує низку кейсів, пов’язаних із представництвом Православної церкви України. Серед них — ініційовані мною кейси pro bono в представництві ПЦУ та переходу її церков від московського патріархату до українського.
Крім того, нещодавно Moris видали книжку, пов’язану з кримінальною справою Тараса Шевченка. А я нещодавно саме аналізував архіви кримінальних справ українських дисидентів. Коротше, ми рандомно знайшли спільний вектор руху.
Все ж хто саме був ініціатором об’єднання?
Упродовж озвучених кейсів проскочила ця ідея. Почали її обговорювати. Тобто, співпраця —> об’єднання. Класична «пропозиція» — не про цю історію.
Тобто, ваше об’єднання — логічний результат співпраці?
Саме так.
При об’єднанні залучали консультанта?
Ні. Єдине, враховуючи, що на ринку я гравець «бувалий» — долучав досвід колег до власного. І радився з колегами, щоб правильно сформувати модель і аби кейс об’єднання швидко не перетворився на кейс «розлучення».
Ти стаєш рівним партнером, чи частка відрізнятиметься?
Не маю права розголошувати 🙂
Твої підлеглі прийшли на такі ж посади чи з підвищенням?
Залишились на тих же посадах і позиціях.
Тобто вимоги до них були однаковими з Moris?
Точно.
Скільки людей загалом приєдналося?
5 адвокатів і помічник. Шестеро, виходить.
Тобто повний склад, ніхто не загубився по дорозі?
Повний, нікого не залишив на вулиці 🙂
Бренду твоєї компанії доволі багато років. Не шкодуєш його втратити?
З одного боку переді мною це питання стояло — втрати власного бренду. Але він від початку був побудований у взаємозв’язку з моїм ім’ям/особистістю, бюро йменувалось «Титикало та партнери». І от Титикало нікуди не подінеться. Думаю, що мій власний бренд спеціаліста та професіонала лише посилиться, за будь-яких обставин.
Як відреагували ваші клієнти?
Я пояснив, що для них зміни не призведуть до жодних погіршень, лише навпаки. Тому вони поставились до цього хоч і спочатку з пересторогою, та все ж врешті — з розумінням.
Що ви з колегами визначили як спільне майбутнє?
Кожен бачить його по-своєму, але всі йдуть до однієї мети — надання якісних юридичних послуг, розвиток бізнесу, збільшення клієнтської бази.
Які передбачили механізми превентивних заходів для запобігання конфліктам?
Одразу вибудували принцип «проговорювати все й одразу». Є дискомфорт чи проблема — одразу виносити на обговорення. Тобто максимальна чесність, щирість та відкритість. Наявність конфліктів — це в першу чергу про непорозуміння. Доволі часто під час діалогу люди говорять про одне й те саме, але розуміють ситуацію абсолютно по-різному. Тому ми доволі довго обговорювали принципи та підходи до співпраці. І це обговорення було саме роботою над недопущенням непорозумінь, як таких.
Мар’ян Мартинюк
Це перше об’єднання цього року. ДЛА і Кінстеллар не рахуємо. Тому (а) вітаю і (б) ви самі об‘єднувалися, чи залучали консультанта? Кого?
А) дякую; б) самі.
Чому підсилення саме по нерухомості і будівництву? Не встигаєте закривати поточні запити, чи це скоріше гра в довгу?
І те і інше. Роман спеціалізується саме на цьому, але в нього і в команди його і багато інших напрямків доволі сильні.
Відповідно, хто до кого прийшов: ви чи Титикало до вас?
Ми знайомі давно. Познайомились на одному дуже цікавому і крупному проекті) відтоді спілкувались і мали декілька спільних проектів плюс перепасовували один одному деяку роботу. Тому це дуже природній процес вийшов.
То ви шукали, як підсилити конкретну практику нерухомості, чи ви шукали взагалі команду, яка б до вас вписалася?
Ми шукали як посили деякі напрямки, зокрема нерухомість і земля. Водночас Роман не закривав всі напрями своїм клієнтам. Тому надіємось така синергія спрацює. Крім того ми вже поточно працювали над спільними проектами, тому вирішили таку співпрацю «оформити»:)
Чи розглядали для цієїмети інші варіанти, крім Титикала?
Процес був двосторонній, не те щоб ми довго когось шукали. Але розуміли, що співпраця влаштовує, а в нас є не повністю закритий напрям Романа, тому й почали обговорювати приєднання.
Як довго тривали переговори саме про об’єднання від першої розмови про «чув, Рома, а давай шось думать» і до переїзду в офіс?
Близько року.
Протягом цього року ви переконувалися, що підходите одне одному? Як це відбувалося, може ти міг би умовно виділити ключові стадії цього процесу?
Ну ми напевно розуміли, що хочемо перше завершити переїзд в офіс. Тому може було б і швидше, але все ж офіс в цьому плані «об‘єднує». Стадії: перші думки, зустрічі, знайомство з партнерами, конфлікт чек, знову обговорення, домовленість, оформлення відносин.
О, клас, розкажи про конфлікт чек: як це відбувалося? Чи ви взагалі робили взаємний дьюділ клієнтів і проєктів на предмет, не знаю, маржинальності?
Сідали і проходились по справах і клієнтах з точки зору наявного чи потенційного конфлікту інтересів.
Взаємно, чи тільки ви по проєктах Романа?
Ну ми пройшлись по справах, клієнтах, зрозуміли де є потенційно вузькі місця. Там дивились уважніше і взаємно. Де очевидно не було питань – проходили далі.
Ти занадто слизько відповідаєш))
Що значить слизько? Комерційну частину коментувати не буду (це не слизько:)?
Комерційну зрозуміло, що не будеш. Цікаво, чи тільки ви перевіряли проєкти Романа, чи і Роман теж робив дью діл ваших проєктів і клієнтів?
Ми перевіряли все. Він перевіряв, де була необхідність на його погляд. Озвучили ми все.
Роман стає рівним партнером, чи його частка відрізняється від інших Морісів?
Питання про частки і комерційну суть домовленості не буду коментувати.
Ок, а можеш тоді сказати, чи Роман еквіті партнер, чи він партнер своєї практики, чи зарплатний партнер?
Не хочу це коментувати. Принаймі поки з ним не узгодив.
Разом із Романом приєдналися 5 людей. Люди Романа прийшли на такі самі посади, чи із підвищенням? Як ви взагалі вимірювали, чи у вас однакові вимоги до мідлів/сіньорів/радників?
На такі самі посади. Поки це питання до Романа, він далі буде працювати з «своїми» людьми. Як буде далі – подивимось.
Хто раніше у вас закривав експертизу Романа? Що тепер буде з цією командою – вона перейде до практики Романа?
Довго писати) Ми закривали силами колег в ІФ офісі та юристів тут. Зараз вони займаються іншими проектами і ця ніша по суті звільнилась. крім того ми не будуємо дуже чітких спеціалізацій на практики (напевно за виключенням судовиків). І партнери і юристи мають різні спеціалізації. Під проекти формуємо команди куди можуть входити юристи з різних практик. Але це все предмет окремої розмови, напевно.
«Судовиків» – прикольне слово, зазвичай я чув слово «судєбнікі». Ну і останнє. Ви надалі відкриті до приєднань? Якщо да, то який портрет компанії, яку ви готові були б приєднати – дай 3-5 критеріїв будь ласка.
Ми україномовні, в нас судовики) об‘єднання з Романом це також про об‘єднання цінностей і певних світоглядних речей (як би пафосно це не звучало) для нас це важливо. Напевно тому і процес був такий довгий, але, водночас природній. Як буде далі – побачимо:) нічого не виключаю) критеріїв дати не зможу напевно, сорі(
Критеріїв не можеш, але ви вІдкриті до пропозицій інших бутіків?
В мене не було досвіду коли була б якась дуже конкретна холодна «пропозиція». Наприклад від консультанта, або напряму. Тому дуже складно відповісти. Поспілкуємось напевно, а там побачимо.
Говорили: @gadiuk і @LrUnn
Петоння готував борд Мертвих.