​​F1, термшит, стартапи

Якшо ви не в курсі, то цей сезон у F1 називають “silly season”, бо цього сезону закінчуються деякі контракти пілотів і відповідно, очікуються перестановки. Це вам не футбол, де 3 місяці відбуваються сотні трансферів – тут спорт на 20 пілотів на весь світ, тому зміна хоча б пари із них – уже подія.

​​F1, термшит, стартапи

 

Так от, в рамках silly season у французької команди Alpine (вона ж Renault у минулому) сталося 2 події – спочатку про вихід із команди заявив легендарний чувак Фернандо Алонсо (просто погугліть), який переходить в кінці сезону в Aston Martin на заміну іншому чемпіону цього спорту – Себу Феттелю (в нього на шоломі цього сезону часто з’являється наш прапор, btw). Замість Фернандо Alpine мали запросити гонщика своєї юнацької програми і чемпіона F3 і F2 – Оскара Піастрі. Шоб ви розуміли, цей хлопець вважається одним з найбільших гоночних талантів, який просто дивом не має місця за кермом боліда F1.

Сталося смішне – Алонсо оголосив про перехід, Alpine зробили реліз, що Піастрі буде їх пілотом наступного сезону, а Піастрі…в той же день написав у твіттері, що він не буде наступного року їздити за французів.
В результаті, виявилося що є спір між Аlpine, Оскаром і іншою командою F1 – McLaren, які ніби перехопили молодого таланта у французів.

Тиждень тому FIA Driver Contract Recognition Board (CRB) – такий орган розгляду спорів щодо контрактів при Міжнародній федерації автоспорту – винесла рішення по контракту Піастрі, визнавши що гонщик має право виступати за McLaren наступного сезону. Дивно, але Alpine погодилася з рішенням і не оскаржила його в Печерському суді м. Києва – мабуть не знали, шо є така опція, бо Коломойський із Суркісами ще не добрався до автоспорту (це теж відсилка до спортивних новин, вибачте, хто не вдупляє).

Чого я розписався про це все?

Коли конфлікт починався, то ходили чутки, що обидві гоночні “стайні” мають контракти з гонщиком і що нібито був дедлайн, після якого Оскару Піастрі можна було вступати у переговори з іншими командами, якщо Alpine не запропонує йому місце за кермом свого боліда.

По факту ж, в матеріалах CRB вказано, що у листопаді 2021 Apline підписала з Оскаром terms sheet, в якому були зазначені умови співпраці. За терм шитом, як і передбачено для такого типу документа, мав слідувати вже обов’язковий для сторін договір про співпрацю. Але п’яте-десяте, сезон Божолє і як зазначено в коментарях Director of Legal Alpine “lack of legal resources at the team”, завтичили такий договір підготувати і надати Оскару.

А далі, уже в березні 2022 був час заявляти пілотів на нинішній сезон 2022, для чого треба подати контракт із пілотом і (тут МАКСИМАЛЬНИЙ саспенс): Alpine встигли подати лише договір на один сезон на посаду резервного пілота, а от обіцянку взяти його основним пілотом у 2023 році вони “дооформили”, просто дописавши до ТЕРМ ШИТА 2021 року, що це “legally binding Heads of Terms” (тобто юридично зобов’язуючі умови). На цьому моменті шарящі транзакційні лоєри мають гиготіти. При цьому, Оскар не мав на руках документа із такою припискою. В такому вигляді документи пішли в CRB у березні для реєстрації пілотів.

В результаті, CRB (яка складається з дуже некислих юристів), прийняла очевидне рішення у спорі, бо гонщик мав підписаний лише терм шит з Alpine, а отже мав право укладати договір з McLaren на наступний сезон.

Мораль:
Каждий, каждий день, коли про терм шити говорю стартапам чи починаючим інвесторам, кажу, шо такий документ не є договором і не є обов’язковим до виконання. Після нього має бути договір. “Закинули 50к по терм шиту” – це звісно прикольно, але тільки якщо у вас точно є зайві 50к. Бо навіть приписка legally binding десь колись потім – може не спрацювати, її ж не було на момент укладення терм шита.

Короче, будьте уважні з угодами і переговорами, не кожна підписана серветка буде договором і цей, бережіть юристів – їм іноді треба legal resources, час і відпочинок.

(На фото Оскар в процесі вигравання F2 в свій дебютний сезон).