​​EY заборонено надавати аудиторські послуги у Німеччині

2 квітня Apas (аудиторська палата у Німеччині) винесла рішення заборонити EY здійснювати аудит будь яких публічних і деяких приватних компаній у звʼязку із банкрутством Wirecard. Також Apas оштрафував фірму на 500К Євро, а пʼятьох її аудиторських партнерів особисто на 23-300К Євро.

​​EY заборонено надавати аудиторські послуги у Німеччині
Світлина: FRANK HOERMANN/SVEN SIMON/DPA/ZUMA PRESS

Директор інститут публічних аудиторів Німеччини Klaus-Peter Nauman прокоментував Financial Times, що 2 річна заборона це найжорсткіше покарання, яке він бачив.

Wirecard

Контора починала у 1999 як платіжний оператор для гембла і порнографії, але виросла до топової публічної фінансової компанії, гордості німецького фінтеху.

У 2019 журналісти Financial Times опублікували кілька розслідувань про шахрайство Wirecard, чим спричинили непоганий скандал. Ті подали на газету до суду. Після цих скандалів EY відмовилася підписати фінансову звітність за 2019, оскільки не змогла підтвердити 1,9 ярди активів. Все це закінчилося банкрутством компанії у 2020 і збитками для акціонерів на суму десь 4 ярди. 

На Нетфліксі є чудове документалка про Wirecard, дуже раджу ввечері глянути. Ну або ось на Ройтерс таймлайн того, як вони падали.  

EY

За даними Statista, EY знаходиться на третьому місці у світі по обороту за 2022 серед компаній великої четвірки із $45,2 ярдами. У PwC $50,3 ярди, у Deloitte $59,3 ярди. У хвості тіліпається KPMG із оборотом у $34,6 ярдів.

Фірма готувалася до цього рішення регулятора, і за інформацією того ж FT, ще у лютому обʼявила про звільнення 40 партнерів і більше 300 консультантів у Німеччині. При чому, звільняють не лише аудиторів, під ніж потрапили адміністративний стаф, біздев, ічар, ну і юристи, очевидно (legal support for audit, всі діла).

Ернсти вже втратили кількох топових аудиторських клієнтів — Kommerzbank i DWS Group (підрозділ Deutsche Bank, який займається управлінням активами). 

Аудитори це не слідчі, вони не можуть самостійно діставати документи, а перевіряють тільки те, що їм дає клієнт. Та і дисклеймер до аудиторського звіту відточений і часом, і скандалами типу Енрон. Тому докопатися до аудиторів непросто. Та і у рішенні Apas, судячи із публікацій, не доведено умисел, а йдеться про недбалість.

Можливо, щось вдасться зʼясувати під час судових процесів акціонерів Wirecard про стягнення шкоди з EY. Але і це навряд, бо усі сторони цього спору мали б бути зацікавлені у позасудовому врегулюванні, тому до процесу навряд дійде.

Думаю, юридичне крило теж дуже сильно постраждає, особливо зважаючи на економічний спад.

Але нам то що, нам взагалі пофігу, хіба просто трохи приємно знати, що комусь теж нелегко.