Олігархи Авен та Фрідман лишаються під санкціями

Суд ЄС скасував введення санкцій відносно російських мільярдерів Петра Авена та Михайла Фрідмана, але вони лишаються під санкціями.

Олігархи Авен та Фрідман лишаються під санкціями
Світлину поцупили у Financial Times © FT montage/Anna Gordon/Bloomberg

10 квітня Суд Європейського Союзу (Суд першої інстанції/ General Court) ухвалив два рішення, якими скасував введення санкцій ЄС відносно російських мільярдерів Петра Авена та Михайла Фрідмана. ЄС ввело санкції внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну через те, що олігархи були близькі до Путіна. Але суд ЄС не знайшов підтвердження тому, що Авен та Фрідман підтримували дії чи політику проти територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.

Це погані новини для України, але лише частково, бо мільярдери лишаються під санкціями. Зараз коротко поясню, як і чому, а також до чого тут Пригожин.

Хто такі Авен і Фрідман

Петро Авен та Михайло Фрідман це засновники російських компаній “Альфа-Груп” та LetterOne. Вони входять у топ-50 найбагатших людей росії. Авен на початку 90-х обіймав високі посади в уряді. Крім російського громадянства Авен має громадянство Латвії, а Фрідман — Ізраїлю. Після повномасштабного вторгнення виїхали з росії. В судових документах місцем проживання зазначили Сполучене Королівство.

Фрідман народився у Львові, певно тому після запровадження проти нього санкцій у 2022 пропонував частину своїх статків віддати на користь України в обмін на зняття санкцій. Але згодом уточнив, що його неправильно зрозуміли. Жоден із цих джентльменів не засудив війну в Україні, хоча публічно і не підтримали вторгнення.

Історія тягнеться з анексії Криму

У відповідь на агресію росії проти України Рада ЄС рішенням 2014/145/CFSP від 17 березня 2014 року запровадила санкції “у зв’язку з діями, які підривають чи загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України”. До списку увійшли російські чиновники, бізнесмени, представники окупаційних органів влади. Зміст санкцій полягає у замороженні активів фізичних та юридичних осіб, а також в обмеженні права пересування територією ЄС.

Того ж дня, Рада ЄС прийняла Регламент  № 269/2014  про обмежувальні заходи  щодо дій, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.

Після повномасштабного вторгнення рф, 25 лютого 2022 Рада ЄС ухвалила Рішення 2022/329 та Рішення 2022/337 якими доповнила вже згадане рішення 2014 року, розширивши критерії, на підставі яких накладаються санкції, а також сам санкційний список. Від цієї дати в переліку підсанкційних осіб з’являються Петро Авен (№ 674) та Михайло Фрідман (№ 675). 

Юристи Пригожина

Представляли росіян юристи з двох невеликих фірм: Тьєрі Марембер (Thierry Marembert) та Аарон Басс (Aaron Bass) з паризької фірми Kiejman & Marembert, а також Роджер Ґерсон (Roger Gherson) з лондонської Gherson Solicitors LLP.

Роджер Герсон нещодавно потрапив на радари Мертвих юристів у звʼязку із тим, що його інша фірма Descreet Law представляла Пригожина у дифамаційній справі проти Bellingcat, а потім раптово закрилася. Ось цей невеличкий матеріал:

Герсон, до речі, не єдиний юрист, який систематично працює на росіян. Нам ще довго з ними воювати, а потім ще довше судитися, тож потрібно знайомитися і з юристами нашого ворога: ось вам ще один матеріал від Euobserver про те, як невеликі європейські юридичні фірми працюють з росіянами у санкційних справах.

Що вирішив суд

10 квітня Суд ЄС ухвалив на користь Авена та Фрідмана два рішення (Т-301/22 та Т-304/22), якими скасував вже згадані рішення Ради про включення олігархів у санкційний список. Нагадаю мотиви, якими керувалася Рада ЄС, коли застосувала санкції до Авена та Фрідмана: інтегрованість з російською владою, зокрема, з президентом Путіним, підтримка політики, що підриває або загрожує територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. Аргументи Авена та Фрідмана зводилися до того, що докази, якими керувалася Рада ЄС (а це, зокрема, статті у ЗМІ), є недостовірними а оцінки неправильними.

Суд вирішив, що жодна з причин, наведених Радою, не є обґрунтованою і тому включення Авена та Фрідмана до санкційних списків не було виправданим.  Наведені Радою аргументи не демонструють, що олігархи підтримували дії чи політику, що загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, або що вони надавали матеріальну підтримку особам, відповідальним за анексію Криму чи дестабілізацію України, або що вони отримували вигоду від цих осіб.

Закономірне питання — чи Авен та Фрідман тепер вільні від санкційних обмежень? На це питання Суд прямо в рішенні дав відповідь “ні” і пояснив чому:

  • Рішенням 2022/337 та Рішенням 2022/1530 Рада ЄС доповнила вже згадане рішення 2014 року: оновила список підсанкційних осіб, який мав діяти до 15 березня 2023 року.
  • Проте Рішенням 2023/572 від 13 березня 2023 року Рада ЄС оновила санкційний список 2014 року, у якому були Авен та Фрідман і який мав діяти до 15 вересня 2023 року. Цим рішенням Рада зазначила підставою включення до списку не підтримку російської агресії проти України, а іншу, краще сформульовану підставу: Авен та Фрідман є провідними російськими бізнесменами, що залучені в економічному секторі, який є джерелом доходів для російського уряду, відповідальному за анексію Криму та дестабілізацію України.
  • Рішення 2023/572 не оскаржувалося в межах процесу, про який йде мова, хоча оскаржується в межах інших справ, які розглядає Суд ЄС.

Таким чином, санкції відносно Авена та Фрідмана продовжують діяти.

На рішення Суду може бути подана апеляція протягом 2 місяців і 10 днів.