Катерина Данилова із Lenczner Slaght

Катерина Данилова зараз працює у Торонто в юридичній фірмі Lenczner Slaght. Вона подалася на конкурс до апеляційного господарського суду. Записали із нею бліц-інтевʼю.

Катерина Данилова із Lenczner Slaght
Катерина Данилова із Lenczner Slaght

Скільки часу забрала у тебе підготовка всього пакету документів на конкурс?
Я приїхала додому на 20 днів і майже весь час займалася тільки збором та подачею.

20 днів це немало. У чому там основна складність?
По-перше, я з Канади не могла зареєструватися на тестування з української мови, а потім виявилось, що я не можу пройти тестування ані у Миколаєві, звідки я, ані в Одесі, тож мені довелося реєструватися у Києві.

По-друге, декларація про майновий стан. Я заповнювала її весь день, а потім 4 дні не могла підписати та подати, переробляла її знову та знову, оскільки мені видавало технічну помилку, яку ніхто із моїх знайомих не міг пояснити. Техпідтримка відреагувала десь через добу, і мені знов треба було переробляти всю декларацію з самого початку.

По-третє, це мотиваційний лист із 8 питаннями, деякі з них сформульовані дуже неоднозначно.

По-четверте, підтвердження мого адвокатського стажу. Хоча і були типу розʼяснення щодо документів, які б підтверджували стаж адвоката, все-таки виникали питання, оскільки, до прикладу, в мене було декілька років, коли я за день приймала участь у 4-5 різних справах. Скільки справ я мала привести в якості прикладів мінімально? Одну на кожний рік? 5? Всі? Чи було б достатньо надати копії рішень, де я вказані в якості представника? Або треба ще додавати договори із клієнтами? Питань забагато.

У Канаді ти зараз працюєш у юридичній фірмі, що має топову судову практику в Онтаріо (принаймні, так на сайті написано). Як ти потрапила сюди і чим саме займаєшся?
Чесно кажучі, мені просто пощастило. Я в Канаду приїхала в гості до родичів, тому що в Миколаєві моя робота закінчилася у перший день війни, і коли вона мала б розпочатися, було невідомо.

А коли опинилася тут, то подумала, чому б не розвідати ситуацію, як працює юрбіз в Канаді. Я поставила ціль піти на роботу у топову юридичну компанію хоч би прибиральницею, оскільки в Канаді я не юристка. І це спрацювало, хоча було багато скептиків.

Так, Lenczner Slaght дійсно одна з топових компаній по судових справах. Я виконую там функції на кшталт архіваріуса. Я веду електронний документообіг справ, формую вже закінчені справи, відправлю їх до архіву тощо. Веду деякі інші реєстри, яких у LS багато. Робота не юридична, але я маю можливість читати справи, аналізувати та порівнювати, як ведуться справи у нас та в Канаді. Вважаю, що це дуже цінний досвід

Чим ти займалася в Україні до вторгнення?
Юрфак я закінчила у 2006 році, а у 2009 — фінанси. Працювала фактично з 2005 року помічником нотаріуса, потім юрисконсультом у порту, аграрному підприємстві та у стивідорній компанії, потім у юридичній фірмі «Центр підтримки підприємницької діяльності «Комерсант». Оскільки тоді не було обовʼязкових вимог до наявності адвокатського свідоцтва (ми не займалися кримінальними справами), то статус адвоката був тільки у мене.

Коли наявність свідоцтва стала обовʼязковою, ми з колегами створили адвокатське обʼєднання «Регіональна колегія адвокатів». Потім ми вирішили зробити щось типу ребрендінгу та завели сайт і сторінки у соцмережах під назвою RCA, але на мій погляд не дуже вдало, оскільки всі ми не бізнесмени, а правники, які не дуже розумілися на воронках продажів, рекламі та маркетингу. Але не встигли через війну.

Стати суддею було твоєю мрією ще до виїзду у Канаду, чи просто побачила можливість кілька тижнів тому і подумала — чому б і ні?
Ні, стати суддею — то була спочатку мрія дитинства, а потім план, який розроблявся майже від початку моєї юридичної практики.

То це твоя не перша спроба реалізувати дитячу мрію?
Я приймала участь у доборах у 2012 році, 2017 та у конкурсі, який було оголошено у 2019, але скасовано.

Ти віриш у те, що зараз станеш суддею?
Тут віра ні до чого, на жаль. Окрім корупційних питань, із якими я, зрозуміло, не хочу мати нічого спільного, що може вплинути на мої шанси, це все ж таки велика робота.

А що саме може вплинути позитивно і негативно на твої шанси, як ти гадаєш?
Я маю на увазі, успішні кандидати дійсно повинні мати неабиякий досвід та теоретичні знання, які б вони уміло застосовували на практиці.

Ти все це маєш, чи сумніваєшся?
Позитивно — я все ж таки маю значний досвід як у суді, так і у різних несудових питаннях; я обожнюю свою справу та можу вишукувати практику, читати теорію, будувати стратегії цілими днями; маю критичне мислення і до себе, своєї роботи, і до всього «загальновідомого» та «усталеного». Негативне – із початком війни я майже не займаюся активно справами; в мене немає досвіду роботи у суді