Site logo
Закон про людську мову бюрократії

​​Закон про людську мову бюрократії

2022-11-06

20 жовтня парламент Нової Зеландії прийняв у третьому читанні The Plain Language Act (Закон про людську мову).

​​Закон про людську мову бюрократії
​​Закон про людську мову бюрократії

Ось він, почитайте, усього дві сторінки і написаний не по дибільному. 

Мета закону – інклюзивність. Громадяни, для яких англійська мова є нерідною, а також люди без вищої освіті, теж мають право розуміти комунікацію від держави. Плюс ініціатори кажуть, що уряд зекономить трохи грошей і часу. Розрахунки того, як саме зекономить і скільки саме, я не знайшов. 

Що таке людська мова. (а) мова, яку розуміє авдиторія, до якої адресоване повідомлення і (б) є зрозумілою, вичерпною та добре структурованою.

А приклади є? От прикладів того, що таке канцелярит, і як має звучати нова мова комунікації новозеландської влади, немає. Нові лексичні нормативи має розробити хтось колись відповідним чином.

Дебати у парламенті. Опозиція пообіцяла скасувати цей закон, щойно переможе на наступних виборах. Вони побоюються, що Plain Language Officers, яких запроваджує закон, перетворяться на мовну поліцію. І ці мовоохоронці структурованого тексту будуть зловживати нічними рейдами на таємні місця збору чиновників, що спілкуються пасивними зворотами. 

Це перший у світі такий закон? Ніт, у Штатах Plain Writing Act дії з 2010 року. Це теж 2-3 сторінки тексту і новозеландці явно надихалися ним. Але у Штатах вже є підзаконна нормативка, із якої можна більш менш зрозуміти, як більше не треба і як тепер треба: поза законом пасивні звороти, подвійні заперечення, абревіатури, акроніми і відсутність у тексті особистих займенників. 

У Штатах як із цим? Ось стаття Washington Post від 2012 року, яка трохи підстібує владу за те, що за два роки на нормальну мову переклали лише 10% всіляких там формулярів. Якщо влом читати, то інший мінус цього закону проявився у тому, що треба добре покорпіти, аби написати однаково зрозумілий для всіх текст на непросту тему, скажімо, ядерних реакторів. А ще виявилося, що далеко не всі здатні формулювати думку і писати її текстом; раніше це, можна було приховати за канцеляритом. Власне, як можна було приховати і відсутність власної думки взагалі.

І що мені із того? Власне, нічого, просто прикольна новина, я до цього не знав, що у Штатах є закон про людську мову. Приємно знати, що цілим законом регулюється очевидне для юриста: мов парость виноградної лози плекати мемо і видаляти із нього усе, що не впливає на зрозумілість думки.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password