Їх корупція: партизанський фандрейзинг федеральної окружної прокурорки
Кілька днів тому ми писали про те, що у Верховному Суді США немає кодексу етики. В американських федеральних прокурорів такий кодекс є, але це не допомогло Рейчал Роллінс.

Рейчал Роллінс (Rachael Rollins) — федеральна окружна прокурорка в Массачусетсі. Якщо порівнювати з нашою прокуратурою, то така її посада — дуже умовно — це посада прокурора/ки Львівської області. На цю посаду потужних фахівців та фахівчинь номінує президент США, але кандидатуру має погодити Сенат. Роллінс була номінована президентом-демократом Джо Байденом.
Нещодавно до Роллінгс “виникли питання” (c) у її ж колеги з офісу Генерального інспектора Департаменту юстиції (це типу як підрозділ внутрішнього контролю). Та й ще й нічогенькі такі питанння.
І ось минулого тижня вони опублікували 150 сторінковий звіт, де розписали 3 пункти звинувачень на її адресу. Це не кримінальні звинувачення, а звинувачення в дисциплінарних проступках. Проте вони цікаві тим, що дуже-дуже сильно перегукуються зі звинуваченнями, які регулярно можна прочитати в українських соцмережах.
Участь у партизанському політичному фандрейзингу. У середині липня 2022 року Роллінс відвідала фандрейзингову подію, організовану донором Демократичної партії. Серед гостей була, зокрема, перша леді США Джил Байден.
Етичні та інші правила Департаменту юстиції допускають участь його працівників в подібних подіях, але винятково зі згоди та в межах інструкцій заступника Генпрокурора або уповноваженої ним особи.
Роллінс зверталася за таким дозволом та отримала чіткі інструкції: вона може на хвильку зустрітися тільки з першою леді та лише за межами приміщення, в якому відбудеться подія (“brief meet-and-greet outdoors”); після цієї зустрічі вона має одразу полишити локацію. Натомість Роллінгс пішла на саму подію, де спілкувалася з донором політичної партії, пліткувала з гостями, а також позувала для спільних фото.
Під час внутрішнього розслідування, вона шокувала колег з офісу Генерального інспектора заявами, що нібито діяла в межах інструкцій і якщо й порушила якісь правила, то хіба з вини своїх підлеглих. На ці закиди гарненько відповіли автори звіту:
„We also found Rollins’s efforts to blame her staff for her own ethics failures deeply disturbing and contrary to her own independent responsibility as U.S. Attorney to hold herself to a high ethical standard and exercise sound judgment“.
Надання партизанської підтримки кандидату, спроба впливу на вибори шляхом надання ЗМІ чутливої інформації про конкурента. Це є ключовим звинуваченням у бік Роллінс. Їх паралельно висунув інший орган — Офіс спеціального радника, який слідкує за тим, аби федеральні службовці не використовували свою посаду для всяких недоброчесних штук.
Роллінс активно консультувала та координувала виборчу кампанію кандидата-демократа на посаду прокурора округу штату (раніше вона сама обіймала цю посаду, тож знала, як такі діла робляться). Але цим її роль не обмежилась.
В один з найбільш критичних моментів виборчих перегонів, Роллінс почала передавати The Boston Globe та The Boston Herald негативну інформацію про конкурента її фаворита, а також підказала медіа, де варто шукати ще. Ба більше, вона намагалася створити у медіа наратив, що проти конкурента її фаворита наявне розслідування за підозрою в — сюрприз-сюрприз — корупції. У своїх спробах Роллінс дійшла до того, що просила свого підлеглого підготувати та оприлюднити лист, в якому б йшлося, що їхній офіс веде розслідування проти цього конкурента.
Під час внутрішнього розслідування, Роллінс збрехала колегам з офісу Генерального інспектора — нібито це хтось інший був джерелом для Globe та Herald. Пізніше, однак, визнала, що її треба панять і прастіть. Це не сильно розчулило авторів звіту:
„[W]e found that Rollins lacked candor during her OIG interview when she answered questions about her communications with the Herald reporter before the primary election and when she described how she first learned of the Globe’s interest in a transit police misconduct case … Furthermore, we believe that Rollins’s actions fell short of the standards of professionalism, judgment, and impartiality that the Department should expect of a U.S. Attorney“.
До речі, її брехні тягнуть на кримінальне переслідування, але Департамент юстиції вирішив цього не робить.
Низка інших проступків. Якби згаданих звинувачень забракло б, офіс Генерального інспектора запасся низкою й інших історій.
Зокрема, Роллінс використовувала свою посаду, аби отримувати квитки на ігри Boston Celtics; їздила нібито в офіційні відрядження коштом третіх сторін та ще й просила в Департаменту юстиції відшкодування; навіть продовжувала приймати пожертви на свій передвиборчий фонд (про всяк випадок).
Також Роллінс не соромилася роздавати медіа коментарі, які важко назвати доречними, у справах, розгляд в яких ще тривав.
***
Рейчал Роллінс оголосила свою відставку за день до того, як офіс Генерального інспектора опублікував свій звіт. На посаді вона пробула 16 місяців.
Практики з Массачусетсу кажуть, що місцева правнича асоціація може розпочати власне дисциплінарне провадження проти Роллінс. Якщо таке станеться, за найгіршого для неї сценарію, її відсторонять від правничої професії на рік-два; за найкращого — публічно оголосять догану.