Site logo
Як містобудування занурилося в анархію

Як містобудування занурилося в анархію

2020-09-28

Державна архітектурно-будівельна інспекція мала право зупинити будь-яке будівництво на будь-якому етапі, тобто геть не було прикладом нульової толерантності до корупції. І от Кабмін її ліквідує. Але робить це якось по-дебільному, занурюючи містобудування в анархію.

Автор: Bohdan Pavliuk, Esquires. Редактор: Dima Gadomsky🐸. Коректор: Olya Panchenko

Як містобудування занурилося в анархію
Ілюстрація Каті Цібере

Корупційним схемам ДАБІ могли позаздрити навіть письменники-фантасти: у ДАБІ була така варіативність дій, що фактично будь-яке будівництво на будь-якому етапі могли зупинити за найменші порушення. Під час видання дозвільної документації ДАБІ могло «не помітили» дрібне порушення і згадати про нього під час здачі об’єкту в експлуатацію. І не тільки могло, а і робило це.

Влада намагалася змінити такий підхід, але завжди виходила із принципу «не можеш подолати систему — очоль її», тому намагалася замість реформи змінити керівників ДАБІ.

Нарешті маємо реформу.

Чого чекав ринок

Ринок чекав визначеності у тому, що і коли повинні перевіряти інспектори, і закріплення у законі відповідальності за порушення імперативних норм або за допущення помилок органами ДАБІ.

Що сталося

  • 13 березня 2020 року Кабінет Міністрів України ліквідував Державну архітектурно-будівельної інспекцію.
  • Замість ДАБІ утворяться три органи: Державна сервісна служба містобудування України (далі — Держсервісбуд), Державна інспекція містобудування (ДІМ) та Державне агентство з технічного регулювання України.
  • Але біда в тому, що КМУ не безслідно ліквідував ДАБІ. Нормотворчий геній КМУ зупинив дію постанови про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, а ще визначив, що ДАБІ продовжує здійснювати свої повноваження, окрім контрольних функцій.

І ось тут розпочинається найцікавіше: з березня місяця в Україні забудовник може отримувати дозволи на будівництво, вносити до них зміни, проте проконтролювати дотримання державних будівельних норм чи містобудівного законодавства ніхто не може.

Які наслідки анархії

За декілька місяців недобросовісні забудовники відчули безкарність та форсують будівництво, ігноруючи усі скарги, а подекуди, навіть здоровий глузд.

Наприклад, у Києві вже в кінці березня відновили будівництво торгового центру біля метро «Осокорки» на вулиці Срібнокільській, 11. На Ярославовому Валу, 10, взагалі вирили 5 поверхів під старим будинком в процесі реконструкції при тому, що дозвільної документації, як годиться, немає. Така ж ситуація в інших містах.

Метою зупинення дії Постанови про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю було подолання корупційних схем. Замість цієї прекрасної мети зупинення принесло будівельному ринку наповнення його «неякісним продуктом», тобто об’єктами будівництва, безконтрольне зведення яких може нести загрозу життю людей, шкоди майну.

Ще не один рік новоствореним службам доведеться розбиратися із наслідками існування таких об’єктів.

Що хорошого мало робити ДАБІ

Раніше за зверненням будь-якого громадянина ДАБІ могла прийти з позаплановою перевіркою на будівництво та навіть зупинити його за недотримання будівельних норм. Звісно, що такий механізм дозволяв ДАБІ подекуди маніпулювати забудовниками, проте його відсутність, як ми тепер бачимо, призвела до ще гіршої ситуації.

Якщо біля вас розпочалося будівництво, яке ведеться з явними порушеннями, а забудовнику все одно на ваші прохання, скаржитися просто нікуди. ДАБІ у своїх листах просто посилається на п. 3 Постанови №219, яким зупинено дію Постанови №553.

Після кількох гучних скандалів ДАБІ «боїться» не видавати дозволи на будівництво, адже раніше це вважалося великою проблемою і стало однією з причин ліквідації ДАБІ:

Як містобудування занурилося в анархію
https://www.facebook.com/fedorov1991/posts/1891540224323166

Тепер ледь не кожен бажаючий може отримати дозвіл на будівництво.

Отже, маємо ситуацію, коли містобудівна галузь перекидається з крайності в крайність, від жорсткого контролю та порушення прав забудовників до відсутності механізму контролю взагалі.

Трохи юрні

Здавалося б, що всі вищевказані проблеми мають зникнути з закінченням реформи та прийняттям Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо містобудівної та архітектурної діяльності» №3336. Цей закон мав би довести зміни до кінця, проте з квітня місяця законопроєкт №3336 не просунувся ні на крок. Та і, відверто кажучи, його текст потребує значного доопрацювання, адже подекуди містить розбіжності із текстами Постанов № 218 та № 219.

Показником швидкості та якості здійснення цієї реформи є прийняття Положення про Державне агентство з технічного регулювання України, точніше кажучи відсутність такого положення. Пунктом 7 Постанови №219 Міністерству розвитку громад та територій доручили розробити такий важливий документ, проте станом на середину серпня 2020 року його не існує.

Що із цим робити?

Найкращим вирішенням вже створених проблем буде прийняття Законопроєкту №3336 після усунення всіх його недоліків та повноцінний початок роботи новоутворених служб, проте такі зміни не прогнозуються ще до кінця року.

Тому в квітні Міністерство розвитку громад та територій роз’яснило питання перехідного періоду реформування системи державного архітектурно-будівельного контролю і вказало, що:

У зв’язку із […] збільшенням кількість порушень містобудівного законодавства Мінрегіон пропонуватиме Уряду відновити дію Постанови №553 щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю Держархбудінспекцією до утворення Держсервісбуду […], а також до утворення ДІМУ повернути повноваження Держархбудінспекції в частині державного архітектурно-будівельного нагляду .

Наразі ця пропозиція не знайшла свого відгуку.

Рішення щодо відновлення дії Постанови №553 про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю Держархбудінспекцією може виявитися найефективнішим тимчасовим заходом вирішення проблем, з якими країна зіштовхнулася внаслідок трішки незграбної реформи містобудування.

Проте таке рішення не може саме по собі гарантувати стабілізацію розхитаної ситуації. Необхідна синергія між контролем ДАБІ за забудовниками та контролем за діями ДАБІ, аби поновлення дії Постанови №553 не перетворилося в реванш за місяці простою та спробу наостанок заробити.

Редакція Мертвих юристів не обов’язково поділяє позицію автора і вітає будь-які інші позиції по сабжу. Ну а поки:

https://medium.com/media/20eff2a34c63fe0dd519bc9420f90965/hrefЯк містобудування занурилося в анархію


Як містобудування занурилося в анархію was originally published in Dead Lawyers Society on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password