Як ЄС регулюватиме дрони і повітряні таксі

Дрон таксі регулювання ЄС
Дрон таксі регулювання ЄС
 • У квітні 2020 року Європейська агенція авіаційної безпеки («EASA») опублікувала Висновок, яким запропонувала правила безпечного використання безпілотників в урбаністичному просторі Європейського Союзу. Метою регулювання є баланс економічних переваг від їх використання та права на приватність громадян.
 • На основі цього висновку Європейська комісія має розробити відповідне регулювання, а поки є його проєкт.
 • Поясню максимально коротко, навіщо це, і як працюватиме.

Сфера застосування

Регулювання застосовується у межах урбаністичного простору («У-простір») до операторів безпілотників та пілотованих суден і до провайдерів, які здійснюють обслуговування У-просторів.

Регулювання не застосовується:

 • до модельних пілотованих літаків в аероклубах та організаціях;
 • до безпілотників, які у розумінні Директиви 2009/48/ЄС вважаються іграшками;
 • до безпілотників «відкритої» категорії, які мають максимальну злітну вагу менше 250 грам та максимальну швидкість польоту менше 19 м/с.

Що таке У-простір?

Країни-члени ЄС самостійно визначають одну або декілька постійних чи тимчасових зон У-простору на своїй території, визначають їх висоту, правила перетину простору, обмеження щодо здійснення польотів у таких зонах, а також встановлюють відповідні правила їх регулювання.

При чому, EASA не встановлено обов’язкових умов визначення У-простору. Cпочатку буде врегульовано польоти на висотах нижче мінімальних встановлених для здійснення візуальних польотів (VFR):

 • до 150 метрів над сушею або водоймами або 150 метрів над найвищими спорудами в радіусі 150 метрів від повітряного судна;
 • у густонаселених районах міст, над відкритими зібраннями людей на висоті до 300 метрів над найвищою перешкодою в радіусі 600 метрів від повітряного судна.

Основний принцип діяльності У-простору

Провайдери аеронавігаційного обслуговування здійснюють обслуговування пілотованих літаків, а провайдери У-простору надають обслуговування операторам безпілотників.

У-простір буде організований таким чином, щоб рух безпілотників та пілотованих суден не перетинався. Якщо літакам необхідно буде здійснювати польоти у зонах У-простору, можливість їх безпечного розмежування з рухом дронів гарантуватиметься шляхом постійного обміну інформацію про місцезнаходження кожного судна в реальному часі.

Зони У-простору можуть бути встановлені або у контрольованому, або у неконтрольованому повітряному просторі, або і там, і там одночасно.

Як ЄС регулюватиме дрони і повітряні таксі

 

Провайдери У-простору

Провайдер У-простору — юридична або фізична особа, яка здійснює або планує здійснювати обслуговування У-простору і пройшла відповідну сертифікацію.

Обслуговування У-простору означає надання переліку обов’язкових послуг операторам безпілотників: ідентифікація мережі, гео-інформування, інформація про трафік та погодження польотів дронів. Держави можуть самостійно визначити додаткові послуги для здійснення польотів у зонах У-простору.

Провайдери У-простору зобов’язані:

 • забезпечувати обмін інформацією між безпілотниками;
 • відповідно до вимог погоджувати польоти операторам безпілотників;
 • зберігати інформацію, яка використовувалась для забезпечення обслуговування У-простору, протягом 30 днів після надання відповідної послуги;
 • для здійснення обслуговування використовувати інформацію від загального інформаційного центру;
 • забезпечувати належний захист та доступ до інформації громадськості, інших провайдерів У-простору, провайдерів аеронавігаційного обслуговування, уповноважених органам.

Загальні інформаційні центри

Держави створюють спільні інформаційні центри, які здійснюватимуть обмін інформацією між операторами безпілотників, провайдерами У-простору та провайдерами аеронавігаційного обслуговування.

Такі центри створюються відповідно до кількості зон У-простору з розрахунку один центр для однієї зони.

З метою гарантування вільного ринку та конкуренції спільний інформаційний центр не може одночасно бути провайдером У-простору.

Оператори безпілотників

Для здійснення польотів в зонах У-простору оператори безпілотників зобов’язані:

 • підписати угоду з провайдером У-простору для отримання обов’язкових послуг для здійснення польотів дронами в У-просторі;
 • забезпечити наявність необхідних технічних можливостей з отримання послуг У-простору дронами, які здійснюють польоти у відповідних зонах

Перед кожним польотом, не менше ніж за 30 хвилин, оператори повинні подати план польоту та отримати дозвіл на здійснення такого польоту від провайдера У-простору.

Перед безпосереднім початком польоту, оператор безпілотника повинен запросити активацію дозволу на політ. Після її підтвердження, політ можна починати.

Оператори пілотованих суден

Оператори пілотованих суден не повинні здійснювати польоти у зонах У-простору, визначених в неконтрольованому повітряному просторі.

У випадку здійснення таких польотів оператори зобов’язані регулярно надавати та оновлювати чітку, достовірну та своєчасну інформацію про місцезнаходження та переміщення пілотованих суден.

Обслуговування У-простору

Ідентифікація мережі операційно підтримує безпеку руху та відстежує маршрут руху дронів під час польоту, місцезнаходження їх операторів, номер дрону та реєстраційний номер його оператора. Спираючись на цю інформацію, провайдери У-простору зможуть обмінюватись інформацією про рух безпілотників між собою.

Під час гео-інформування провайдери У-простору виявляють та повідомляють про потенційні порушення щодо перетину географічних зон, які містять обмеження на здійснення польотів. Такі послуги дозволяють операторам дронів ефективно зреагувати та уникнути відповідних порушень.

Отримання дозволу на здійснення польотів є обов’язковим лише для операторів безпілотників. Під час цієї послуги провайдер перевіряє запит на політ щодо обмежень повітряного простору. Кожен наданий дозвіл на польоти матиме унікальний код, що дозволить ідентифікувати надані послуги.

Інформація про трафік передбачає надання чіткої та точної інформації про місце знаходження безпілотників у повітряному просторі, загальний стан руху, прогнозовані або відомі графіки руху безпілотників, а також 3Д позиції повітряного трафіку в реальному часі.

Провайдери У-простору зможуть відстежувати рух безпілотників за допомогою сигналів від дронів, їх операторів, загального центру інформації та через додаткові системи спостереження. Вони можуть збирати такі дані для оцінки траєкторії польоту дронів, їх швидкості та напряму руху.

Коли запрацюють нові правила?

Зараз EASA проводить громадські слухання та збирає зворотній зв’язок. Реакція на запропоноване регулювання у суспільстві позитивна: це зелене світло для доставки дронами та створення повітряних таксі, що автоматично зменшить затори на дорогах та пришвидшити пересування містом.

З іншого боку, знов постраждає право на приватність, бо дрони з камерами можуть випадково або не випадково знімати те, що люди роблять у своїх квартирах квартирах, подвір’ях або навіть просто на вулицях.

У будь-якому разі нове регулювання запрацює через 1 рік після набрання чинності.

А в Україні коли?

Європейський досвід, безумовно, вплине на перспективи та шляхи запровадження аналогічного законодавства в Україні. Ми вже маємо схожі правила щодо регулювання повітряного простору для літаків, а тому спроби запровадити схожу організацію повітряного руху для дронів точно будуть. Зокрема, нова транспортна стратегія Києва має передбачати створення схеми розміщення вертодромів у місті.

Проте, очікувати на впровадження таких змін найближчим часом не варто.

 

Анна Іляшенко,
Юрист Анте