ВРП занепокоєна “списком Міщенка”, хоча може все і норм, поки ясності немає, але є певна тривожність

  • ​​У середу комісія з добору членів ВККС оголосила список із 32 кандидатів, яких вони відфільтрували із 300+ конкурсантів.
  • У тому списку було всього 10 суддів, хоча голова комісії Іван Міщенко раніше казав нам, що комісія відбере 16 суддів і 16 “не суддів”.
  • Вища рада правосуддя, яка має обрати 16 членів ВККС, засмутилася тим, що суддів всього 10 і скликала на сьогодні прес конференцію.

Наш репортер Олексій Чернецький прослухав цю дещо сумбурну пресуху і розказує максимально коротко про те, які важливі питання і виклики постали, або не постали, перед судовою системою. 

ВРП занепокоєна "списком Міщенка", хоча може все і норм, поки ясності немає, але є певна тривожність
Людина, схожа на голову , уникає питань, схожих на гострі

Брифінг вів голова ВРП – Григорій Іванович Усик. На початку він наголосив, що ВРП дотримується думки, що положення статті 92 Закону мають імперативний характер, але конкурсна комісія дотримується дещо іншої точки зору. Конкурсна комісія, на його думку, вважає, що закон не зобов'язує ураховувати пропорційність складу формування та умов набуття нею повноважності при проведенні конкурсних процедур. Тобто конкурсна комісія вирішила, що це лише рекомендація. Усик же вважає, що ця частина закону просто не чітка, не зрозуміла та непередбачувана, тому і викликає різне тлумачення. 

Олена Мацюцька із ТСН спитала, а чому в такому випадку двоє повинні претендувати на одне місце і хто у нас має право тлумачення законодавства? На це пан Усик повідомив, що конкурувати мають судді та не судді, а тлумачити закон може Конституційний суд; але ж ніхто не забороняє висловлювати свою суб'єктивну думку.

Наталя Соколенко, Вікна Новини, поцікавилася, може варто зібрати групу депутатів, які звернуться до конституційного суду, щоб він пояснив, як потрібно тлумачити цей момент? Вона також розпитувала, які ж є претензії до списку із 32. На що пан Усик сказав: «А хто сказав, що є претензії та незадоволення конкурсною комісією та суддями зі списку? Немає ніяких сумнівів щодо кандидатів конкурсної комісії. Та і до самої конкурсної комісії».

Далі журналістка влучно і вчасно зауважила, що кожен орган діє у межах і у спосіб, передбачений законом. То чому б кандидату не оскаржити результати конкурсу у суді, розмірковувала вона не лише як у журналістка, а а також як колишня членкиня громадської ради доброчесності. А то виходить, що конкурсна комісія зробила свою справу, а тепер починається хитання та нерішучість ВРП. Що подумають військові під Бахмутом – питає журналістка? У нас же війна та люди гинуть, нагадала вона.   

Журналістка судово-юридичної газети також поставила гостре питання: як так сталося, що серед більше ніж трьохсот кандидатів не знайшлося більш як десять достойних суддів? У самого Усика на обличчі було це питання протягом усього брифінгу. Але в цілому він за позитивний підхід при відборі, адже варіантів тепер безліч: призначити 8 суддів, або менше, або ще якось.

Громадське та Свідомі запитали, що буде, якщо серед членів ВККС буде менше шести суддів? Адже тут уже реально виникає колізія, яка може зашкодити роботі ВККС. На це пан Усик чіткої відповіді теж не дав, але дав нечітку, із якої я чітко зрозумів лише те, що сенсу скликання цього брифінгу не бачу не лише я, а і він також.