Віталій Радченко новий рульовий CMS Cameron McKenna в Україні

Віталій Радченко новий рульовий CMS Cameron McKenna в Україні

У українського офісу CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang новий керуючий партнер — Віталій Радченко. З 2007 року він гребе за фірму у практиці енергетики, а з 2013 — партнерським веслом. Ми коротко початилися із ним про екзистенційні події для українського юридичного бізнесу, переваги міжнародних фірм над українськими бігло і майбутню конкуренцію. Як і більшість юристів міжнародних галер Віталік використовує непонятні англійські слова, тому я для вас погуглив.

Віталій Радченко новий рульовий CMS Cameron McKenna в Україні

Як у CMS зараз справи в Україні?
Справи у нас досить непогані. Головне всі наші юристи та суппорт стафф та їх сім’ї в безпеці. Знаходяться в основному або в Будапешті, або на Західній Україні або в Києві.

Жодної людини ми не звільнили. Всі зарплати збережені. Фірма забезпечила евакуацію та проживання в межах України та у створеному хабі за межами Україні у Будапешті. Налагоджена робота з безперебійною підтримкою всіх співробітників та членів їх родин 24/7.

Завантаженість роботою дещо знизилася, але роботи достатньо від постійних та нових клієнтів. Будучи частиною глобальної фірми – маємо багато внутрішніх віртуальних та фізичних секондментів, а також секондментів до нашиє клієнтів. Також наші транзакційні (m&a, banking) юристи, наприклад, вже задіяні в транзакціях інших офісів, персонал з підтримки бізнесу використовується офісами в Лондоні та Будапешті.

Приділяємо увагу ментальному здоров’ю, постійна робота із психологом для всіх працівників та членів їх родин для подолання ПТСР і якомога швидшого виходу в стан наближений до нормального. Надаємо можливості відвідування конференцій та бізнес зустрічей в Європі як тим хто за межами так і з України, за можливості виїзду.

Крім особистих донатів та волонтерства в Україні та Будапешті, а також ініціатив всієї фірми по збору коштів для допомоги Україні. Окремі колеги координують і здійснюють збір коштів та придбання різних потрібних штук для ЗСУ. Наприклад, Іра Барліт створює і продає через Insta @art_ikra класні акварельні картини, передаючи 90% від продажів на ЗСУ. Борис Даневич, ціла група наших юристів та також деякі колеги з ринку створили Yellowblue Force Foundation, яка має має дві мети: по-перше, отримання корпоративних донатів від наших клієнтів та інших спонсорів з-за кордону для підтримки ЗСУ, медичних потреб країни, потреб рятувальників, та потреб відновлення соц та мед інфраструктури у дуже постраждалих регіонах (наприклад, у Макарові під Києвом), а по-друге – надання допомоги, зокрема, юридичної, іншим волонтерським ініціативам. Нещодавно колеги випустили Рекомендації для волонтерів про те, як легально допомагати ЗСУ. CMS активно береться за pro bono підтримку організацій, які допомагають Україні. Серед прикладів – підтримка американської організації лікарів https://umana.org у наданні телемедичної допомоги пацієнтам і колегам в Україні, а також підтримка www.enkiduglobal.org у створенні ефективної системи залучення глобальних донорів для придбання складного і дорогого обладнання та ліків для України. Крім того з наших колег – Роман Герасименко служить у лавах ЗСУ. Обороняв Чернігів починаючи з лютого і продовжує службу зараз.

Так, я чув, що ви релокейтнули людей до Будапешту. Чи маєте ви орієнтовні строки повернення людей в Україну?
Ні. Ми не маємо ніяких дедлайнів. Люди можуть залишатися там поки в Києві все ще небезпечно

Чи можна сказати, що міжнародні фірми зараз знаходяться у кращому становищі у порівнянні із українськими бігло, бо мають кращі фінансові можливості аби перечекати війну і, відповідно, кризу на ринку?
Чудове питання! Мені його сьогодні вже ставили журналісти міжнародних юридичних видань. Звісно, тяжко говорити за інші міжнародні фірми (їх у нас в принципі небагацько лишилось ) – але для них і для тим більш українських юрфірм – ця війна є екзистенціальною подією: або виживуть якщо матимуть роботу та фінансові запаси, або закриються, або розійдуться по іншим фірмам за кордоном аби перечекати і можливо зійдуться знову.

В нашому випадку вирішальним було те, що наш основний управлінський центр знаходиться в Лондоні, а там і вони, і громадяни, і політики підтримують Україну на 300%. По друге, ми маємо значну підтримку наших найбільших офісів в регіоні ЦСЄ. Зокрема, у Польщі та Угорщині (навіть не дивлячись на Орбана). Наш регіональний директор, яка керує ЦСЄ, має сімейні зв’язки з Україною – і тому для неї це навіть було дуже особистим.

Ну і по-третє – схильний погодитись, що великі міжнародні фірми МОЖУТЬ мати кращу фінансову подушку або можливості для прилаштування юристів, тож, скажімо, фінансовий результат нашого офісу за цей фінансовий рік не матиме жодного негативного впливу на показники всієї фірми, і до того ж ми очікуємо позитивний фінансовий результат. Тому залежить від конкретної міжнародної фірми та її ситуації, але передумови для цього в міжнародних фірм дійсно кращі на мою думку.


Ну от власне в прожовження «розійдуться по іншим фірмам: я відчуваю, що найближчим часом партнери топових українських фірм не стільки розійдуться по фірмам, скільки будуть звільнятися і створювати нові фірми. Ці фірми не поступатимуться якістю, а конкуруватимуть ціною, відповідно, відкусуючи бізнес у цих топових фірм. Чи готовий ти до жорсткої цінової конкуренції?
Згоден – можливий і такий варіант. Ми завжди готові до конкуренції, але не завжди будь-якою ціною. В мирні часи це не наш підхід. Частіше за все за роботу від існуючих клієнтів нам конкурувати не доводиться. Тому наш підхід в цьому разі зазвичай був – що у кожної юридичної фірми є свій рівень витрат і ватерлінія прибутковості. Під час війни напевне не завжди хочеш і можеш мислити цими категоріями, особливо зважаючи на те, що на ринку значно поменшало роботи, а також тому, що ми зараз також робимо багато pro bono роботи. Не всі юридичні фірми знають, що таке gross margin або churn. Там де зазвичай відбувається боротьба за клієнта (наприклад, тендери або RFP [примітка капітана: Request for Proposal] які клієнти надсилають декільком фірмам) – ми зазвичай виходили з того, де знаходився наш рівень прибутковості, чи загалом завантажені наші юристи, чи ми маємо інші проекти у pipeline, та наскільки пріоритетними /прибутковими вони будуть для нас у порівнянні, або ж чи є якийсь стратегічний сенс інвестувати свій час у проект з меншою прибутковістю. Війна та реалії ринку звісно корегують оцей наш розрахунок.

З іншого боку конкуренція з боку Великої четвірки: вони теж зараз матимуть перевагу на ринку за рахунок своєї «міжнародності» і нижчих цін. Ти розглядаєш їх як ще сильнішого конкурента, чи нічого особливо не змінилося? Ці рібята як раз у курсі, що таке gross margin / churn rate
Чесно та без образ скажу з четвіркою ми зазвичай не чубились. Основна специфіка більшості наших практик – це складна міжкордонна транзакційна робота в якості lead transaction counsel, governed by English law. І отут ми конкуренції на big ticket deals з ними не відчували. Вони роблять щось своє, а ми своє.

От що цікаво – минулого року конкуренцію від біг4 ми відчували на різних великих консультаційних проектах різних IFI або донорів. Вони добре знаються на project management / project implementation units – всілякі проекти реформ державних підприємств, концесії портів, тощо. Але кількість необхідного часу та юристів або ж консультантів для реалізації таких проектів у поєднанні із консервативними бюджетами фінансуючих організацій – часто робило такі проекти менш цікавими для нас у порівнянні з нашим forte – транзакціями.


Які практики за твоїм відчуттям оживатимуть найшвидше, або, можливо, якісь нові практики з‘являтимуться?
Судячи з нашого досвіду – те що ми називаємо практикою комерційного права (договірне, трудове право, IP, тощо) – вона матиме найбільше роботи. Вирішення спорів – нікуди не зникло. Банківська практика – бо реструктуризації та IFIs. Тяжче буде відновлюватись практикам M&A та real estate. В енергетиці ми також маємо поточну роботу, але що цікавіше – працюємо над регіональними проектами. Pharma активна. Нова для України практика – defence і до нас нещодавно приєднався новий партнер в Варшавському офісі який нам допомагає з проектами по регіону з військовими підрядниками та виробниками зброї.

@gadiuk