Site logo
Вірусні посилання на практику ЄСПЛ

Вірусні посилання на практику ЄСПЛ

2022-09-30

Звідки з’явились вірусні посилання на практику ЄСПЛ і як лікувати вірус.

Вірусні посилання на практику ЄСПЛ

Читаючи сотні юридичних текстів, ми усі помічаємо, що прагнучи додати ваги власній аргументації, автори відповідних епістолярних потуг часто покликаються на якісь, як їм здається авторитетні, джерела іноземного походження (практику ЄСПЛ, суду ЄС, маловідомі на наших широтах рішення судів США тощо).

Згодом, інші представники юридичних професій, досліджуючи наявний матеріал з відповідної тематики, вабляться цитатами авторитетних джерел іноземного походження і, не досліджуючи першоджерело, копіпастять привабливу цитату, посилюючи тим самим (як їм здається) вагу власних теоретичних умовиводів.

Враховуючи ж загальнодоступність юридичних текстів і непереборне бажання вабитись цитатами, творці наступних юридичних текстів надають певній цитаті ознак вірусності: вона починає з’являтись скрізь – в наукових, у ненаукових статтях, презентаціях, навчальних посібниках, процесуальних документах і судових рішеннях. Цей вірус поглинає, як первинних творців, які переносять свою цитату з одного документу в інший, так і вторинних творців, які, спробувавши один раз, вже не можуть зупинитись і поширюють цю цитату в свої різні документи. Потім з’являються третинні творці, які роблять те ж саме. Зрештою, маємо десятки тисяч документів, при чому творець десятитисячного документу навіть і уяви не має, звідки з’явилась первинна цитата і має дуже мало шансів дізнатись про це.

Зрештою, маємо боротьбу цитат, а не боротьбу ідей. Воно б то можливо і нічого, але такий підхід девальвує саму суть корисного інструменту імплементації практики ЄСПЛ у правову систему України. Адже, в певних документах може міститься посилання на 20 рішень Страсбурзького суду, 15 з яких є нерелевантними, 3 неможливо знайти через те, що хтось при копіюванні або переписуванні сплутав літеру в назві, або зробив невдалу транслітерацію назви, 2 рішення взагалі не існує. У цьому випадку, навіть якщо 21-е рішення і є релевантним, то особливості людської психології приводять нас до того, що про це вже ніхто не дізнається, втративши надію, проглядаючи сьому з двадцять одної цитати.

Як знищити цей правовий КОВІД?

  1. Ніколи. Точніше так – НІКОЛИ не потрібно посилатись на будь-яке рішення ЄСПЛ, суду ЄС, інше привабливе на вигляд міжнародне джерело не ознайомившись з його ПОВНИМ текстом. Гадаємо, що навіть ця противірусна дія дала б вже 80 % ефекту, адже по-перше, вона б віднадила тих, хто не володіє іноземною мовою цитувати те, що він не може прочитати; по-друге, ознайомлення з повним текстом дало б усвідомлення правовому творцю про те, що відповідна цитата не є релеватною тій правовій проблемі, яку він вирішує в документі.
  2. Не потрібно ліпити красномовні цитати для пояснення загальновідомих речей, або для обгрунтування того, що норма закону є правовою. Звісно, в окремих випадках це потрібно робити, але питома вага таких випадків є дуже незначною. Отже, не потрібно писати приблизно такого: «як зазначив ЄСПЛ (далі йде перелік від п’яти до семи рішень) особа має право на справедливий суд…». Це і так всі знають, і такі цитати абсолютно не додадуть переконливості вашій аргументації, а лише призведуть до захаращення документа.
  3. Покликання на практику ЄСПЛ – це постріл зі снайперської гвинтівки, а не з гармати. Наприклад, у правовому питанні, яке ви досліджуєте, є одна правова проблема, яку сторонами конфлікту пропонується вирішувати по-різному. Ви знаходите одне, два, ну максимум три рішення ЄСПЛ, в якому вирішувалось саме це правове питання, берете звідти релевантну цитати і використовуєте тільки її. Все. Крапка.
  4. Наведене вище водночас не заперечує того, що для вирішення правового питання необхідно використовувати сформульовані ЄСПЛ загальні засади, або почергові тести, які використовує сам ЄСПЛ. Але. Трискладовий тест – трискладовому тесту різниця. Так, тест, який є релевантним для спору, пов’язаного із правому власності не може бути релевантним для спору про позбавлення батьківських прав. Так само і правова визначеність має різні обсяги залежно від конкретної правової сфери. І, наприклад, вимоги правової визначеності у питаннях кримінальної караності діянь у національному законодавстві будуть значно відрізнятись від вимог правової визначеності у питаннях ліквідації політичних партій.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password