Видатки Мін’юсту на юридичних радників (аудит)

Мін'юст аудит
Мін'юст аудит

​​26 жовтня Рахункова палата оприлюднила звіт, в якому оцінила ефективність використання Мін’юстом бюджетних коштів [херовенько так оцінила] для захисту інтересів України в іноземних судах, арбітражах та ЄСПЛ.

За минулий рік слуги юстиції витратили 1,1 ярд гривень на 27 активних кейсів – від спору України проти Росії в ЄСПЛ чи інвестиційного арбітражу ініційованого Philip Morris до, наприклад, позову олімпійської чемпіонки Оксани Баюл проти України в Каліфорнії (який для нас, до речі, виграли Holland & Knight LLP, заробивши на цьому трохи більше $2,8 лямів).

Україну в різних інстанціях представляють такі монстри, як Latham & Watkins, Shearman & Sterling (5 місце в авторитетному рейтингу арбітражних практик GAR30), King & Spalding (2 місце в GAR30), Quinn Emanuel (8 місце в GAR30), Withers тощо. У звіті можна знайти і раніше відомі дані щодо вартості послуг кожної з цих фірм для нашої держави.

Але нас не налякаєш мільйонними гонорарами іноземних юристів (для цього є ютуб-канал Ростіка QC), бо ми ж розуміємо, як формується ціна на юридичні послуги преміум рівня, коли на нашу країну працюють лоєри з Лондона, Парижу чи Вашингтону. Нашу увагу натомість привернула цікава (навіть смішна) рекомендація Рахункової палати, як Мін’юсту із загального бюджету в $40+ лямів заощадити 1 (так, один) лям.

Ознайомившись зі звітами іноземних лоєрів, аудитори виявили, що вони ще й залучають українські юридичні фірми, як субпідрядників. “При живому і діючому Департаменті міжнародних спорів Мін’юсту з 17 людей, 3 з яких в декреті [не тролимо – ці цифри зі звіту], ці супостати спустили 1 лям американських грошей на українських юристів”, – реакція Рахункової палати десь така. Тому, наприкінці звіту сформована рекомендація: реалізувати експеримент із самопредставництва України в міжнародних судах, щоб мільйон казенних грошей не розбазарювати.

За пропозицією аудиторів, якщо квінам знадобиться експерт з українського права — боронь боже залучати українських радників, краще одразу в LSA прописати: “Should you need an expertise in the Ukrainian law, contact Zinaida Petrovna from DoJ (office 213) in operdens: Monday-Thursday 9 a.m. till 6 p.m. (lunch break 1 p.m. till 2 p.m.), Friday till 5 p.m. (short day)”.

До речі, буквально зараз закривається вакансія на главспєца по арбітражу в Департаменті міжнародних спорів — з окладом 10’600 грн (15 хв роботи партнера квінів). Тим часом, на українському юридичному ринку є вісім відкритих вакансій в арбітражні та кросс-бордер практики, за якими ви можете слідкувати в нашій Службі розшуку юристів.

Наостанок, як тут не згадати слова екс-заступника Міністра юстиції Івана Ліщини, який впевнений, що українські юристи не можуть самостійно виступати в арбітражних судах проти “навіть не дуже просунутих баристерів”. Павло Бєлоусов з Aequo, які нещодавно виграли справу OEG v. Ukraine, з ним не погодився.

@melniq @NHavoc

А як ви думаєте, може Мін’юст вести справи без українських радників?