Site logo
Стягнення шкоди з росії cover

Стягнення шкоди з росії

2023-01-03

Механізми відшкодування шкоди, завданої Україні, грошима і майном росіян, самі себе не створять. 29 грудня минулого року Джо Байден підписав закон, зокрема, і про це. Ще раніше ООН прийняла про це резолюцію.

Одна з поправок до американського бюджету дозволяє використовувати конфісковані активи, які знаходяться під американськими санкціями щодо рф або пов’язані зі спробами уникнути санкцій, для допомоги Україні. Список потенційних жертв санкцій чималий, ось тут і тут зацініть. Але і витрачати грошву планують багато куди — це ясно хоча би з того факту, що “Ukraine” у законі про американський бюджет згадується 106 разів.

Ідеться про активи, конфісковані за процедурами кримінальної або цивільної конфіскації, або через конфіскацію майна осіб, винних у рекеті (не знаю, в чому різниця, але в законі рекет виділено окремо, от і я виділю).

Тобто однієї з найбільших мрій українців поки не досягнуто — за цим законом можна забрати не все, що росіяни спромоглися заробити за своє життя. Закон дозволяє забрати лише те, що було під санкціями, і що дозволить забрати суд у зв’язку з вчиненням злочину, наприклад, з відмиванням грошей, хакінгом, якимось там шахрайством, тощо. Таке майно може бути передано для надання допомоги Україні та усунення шкоди, завданої російською агресією.

Але куди саме і як саме використовувати — вирішуватиме Державний секретар. Якогось вичерпного списку напрямків використання цих грошей/ майна немає, але написано, що це регулюється Foreign Assistance Act of 1961.

Ще раніше, 14 листопада Генасамблея ООН проголосувала за резолюцію, якою визначила:

  • Генеральна асамблея визнає, що рф повинна бути притягнута до відповідальності за будь-які порушення міжнародного права в Україні або проти неї, включаючи будь-яку шкоду, спричинену таким актами;
  • визнає необхідність створення у співпраці з Україною міжнародного механізму відшкодування збитків, що випливають із протиправних дій рф в Україні або проти України;
  • рекомендує створити державам-членам у співпраці з Україною міжнародний реєстр збитків, який міститиме інформацію про збитки та зібрані докази.

Тут можна почитати про хід обговорення Резолюції.

Це не означає, що ООН буде створювати такий реєстр що, можливо, і добре, враховуючи, як шустро працює ця організація і яку рішучість з висловлення стурбованості проявила за місяці повномасштабного вторгнення. Але означає, що ООН визнає необхідність його створення, відшкодування збитків Україні та глибокостурбовано заохочує створення такого реєстру країнами-членами ООН.

Такий реєстр логічно що має створити Україна. Заступниця Міністра юстиції пані Мудра в інтерв’ю заявила, що в Україні вже готують міжнародний договір про механізм відшкодування збитків, в тому числі про цей реєстр. В першу чергу заохочуватимуть приєднання до договору країни G7. У публічному доступі проєкту договору немає. Будете знати що там в проєкті – пишіть в чат, цікаво ж.

Дай Боже цим повільним, але впевненим у собі людям здоров’я і звитяги закінчити почате. Або хоча б почати активніше.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password