|

Rödl та GRATA продовжують працювати у росії

Rödl Partners та GRATA International мають офіси в Україні, але продовжують працювати у росії. І це бажання публічно виглядати так, наче нічого не сталося, дуже нагадує сюжет Оскара Уайльда.

Rödl та GRATA продовжують працювати у росії
Художник Айван Олбрайт (праворуч) і його брат-близнюк Мелвін працюють над портретами для фільму Портрет Доріана Грея, 1945 рік. MGM/Kobal/Shutterstock.com

Цього тижня у рашці вийшов рейтинг юридичних фірм від Коммерсанта і я його замість вас навіщось почитав. Є дві новини. Перша новина: у рейтингу не лишилося жодної топової міжнародної фірми. Погана новина: у рейтингу є дві фірми, про які ви чули, і які досі продовжують працювати і в Україні також.

Хто є у рейтингу із бувших міжнародних фірм

Після вторгнення росії в Україну міжнародні юридичні фірми повиходили із росії. Хто вийшов лише формально, а хто гучно гримнув дверима, перевірити неможливо, бо хто зна, що у їхніх договорах написано про ексклюзив, чи щось подібне. Якщо щось дізнаємося, то напишемо. Але і ви пишіть, нам якщо щось знаєте.

Поки ж я просто подивився, хто із бувших міжнародних фірм продовжує подаватися на цей рейтинг:

  • Melling, Voitishkin (екс Baker McKenzie),
  • Stonebridge (екс Freshfields),
  • Seamless (екс CMS)
  • Alumni (бувші Bryane Cave)
  • Birch Legal (бувші Eversheds)
  • Denuo (екс DLA Piper)
  • Balayan (частина команди Hogan Lovels)
  • Nextons (екс Dentons і це лол)
  • Level Legal Services (ще одна частина команди Hogan Lovels)
  • Кучер, Кулешов, Максименко (екс Debevoise & Plimpton).
  • Orion (команди Linklaters i Cleary Gottlieb та юристів інших міжнародних компаній).

Rödl & Partners

Roedl & Partners це німецька галера, заснована у 1977 році у Нюрнберзі. За даними Law.cоm за неї гребуть 500+ людей; оборот за 2022 рік близько $350М.

Коммерсант поставив Roedl у кілька номінацій, які не бачу сенсу згадувати. Але от що цікаво згадати, так це те, що на сайті в них є розділ “Україна”, у якому вказано, що в них два офіси: у Харкові і у Києві.

Rödl та GRATA продовжують працювати у росії
Скрін зробив ось цими ручками 6 квітня 2023

Я спробував знайти якусь публічну позицію фірми по війні, але знайшов лише коротку новину від квітня 2022 року про те, що польський офіс допомагає працівникам українського офісу.

Фірма досі не відповіла на запит (я написав панам Klaus Kessler та Dr Peter Bömelburg) про надання коментаря. Щойно коментар буде, додам його сюди.

Не тільки вони хочуть всістися однією дупцею на два ринки. Як Dentons перетворився у росії на Nextons ми писали тут:

GRATA International

GRATA це фірма родом із Казахстану. Десь у 2015-2016 роках вона запартнерилася в Україні із Волков і партнери. У 2019 році офіційно повідомили про партнерство із фірмою ОМП (ми писали про це, до речі). Керуючий партнер ОМП Микола Орлов сказав, що що вони розійшлися із Гратою ще до війни.

Розділ сайту Грати про Україну зараз виглядає так:

Rödl та GRATA продовжують працювати у росії
Скрін від 6 квітня 2023 є власністю редакції

У Лінкедіні обох із них вказано, що вони партнери Грати і одночасно Anstrum Law Firm (заснована у 2018). Пан Алексіюк до того працював більше шести років у Ілляшев і Партнери. Пан Савва майже два роки працював в AEQUO, а до того більше пʼяти років у GoLaw. У Лінкедині також є третій партнер Anstrum — Артем Народенко. Якщо вірити Лінкедіну, до 2018 він сім років гріб за PwC Legal.

На мій запит відповів Микола Алексіюк:

“Всі фірми мережі є абсолютно самостійними у всіх сенсах (юридичному, управлінському, фінансовому і т.д.), й, відповідно, “офіс” в росії має можливість не виходити з мережі й, очевидно, не поспішає з цим. Ми зі своєї сторони працювали і працюємо над тим, щоб мережа позбавилась такого члена якомога швидше.

Кожен зі співробітників Anstrum категорично проти того, що мережа має таких членів. Те саме стосується і представників рб. Відповідна позиція неодноразово і недвозначно доведена до всіх інших членів мережі. Не варто мабуть згадувати, але для уникнення будь-яких сумнівів: наш офіс ні за яких обставин в жодному вигляді не комунікує, не співпрацює і не співпрацюватиме з клієнтами, “колегами” чи кимось іншим з росії чи рб.

Представників росіі/рб чи осіб, які б мали будь-яке відношення до них серед наших клієнтів немає”.

Щодо ідеї виступити із заявою про війну росії проти України Алексіюк повідомив, що “заяву “наразі ми можемо зробити тільки від нас, Anstrum, як української фірми/члена мережі. Повторюсь, ми докладаємо всіх зусиль, щоб відповідні заяви і рішення якнайшвидше з’явились і від мережі GRATA в цілому”.

Ось як розрулили ситуація Peterka & Partners минулого року:

Кого немає у рейтингу

Я думаю, ви, як і я, не очікуєте від російських юристів багато. Але от помітив, що у рейтингу немає Better Chance (це команди кількох юридичних фірм на базі Clifford Chance), Никольская консалтинг (екс Herbert Smith Freehills), LGS (екс Бейкер Боттс).

У рейтингу я також не знайшов одну назву, яка раніше там була у кількох бендах, і запитав у керуючого партнера цієї фірми, що трапилося. Як я і передбачав, він відповів: “ми не беремо участі у цій срані”. Мені було цікаво, чи його коментар означає, що після вторгнення не варто бути у рейтингу із тими, хто війну не засудив, або щось таке. Тому я попросив пояснити детальніше:

1. О рейтинге забудут через пару дней после выхода. Как справочник, этот рейтинг не работает, так как не имеет отдельного сайта. Так, просто на заборе какой-то список фирм. (Це справді так, рейтинг можна скачати у pdf і це ппц як незручно — примітка моя)
2. Рейтинг тенденциозный, то есть предвзятый, сомнительный. При этом некоторые экс-ильфы там активно участвуют. Ранее они по-снобски нос воротили от рейтинга Коммерсанта, а нынче уже все равно. При этом некоторые экс-ильфы по-прежнему в это говно не вступают.  То, что рейтинг – говно, общеизвестно. Своим присутствие лощеные экс-ильфовские команды легализуют этот рейтинг, где наряду с ними ещё и много решальщиков.
3. Сами экс-ильфовские команды в ряде случаев оказались типичными колхозами, которые не боятся любой работы, включая токсичную и от тоскичных клиентов. Поэтому гори этот рейтинг вместе со всеми.
4. И самое главное. Всё это пляски на костях. Не очень уместно. Тщеславие побеждает любые неуместности. Ещё б рейтинг был приличный, а тут нафига?

Виходить, що юридичний всесвіт збалансований не гірше за кислотно-лужний: в Україні і у Європі досі є кілька юристів, які своєю поведінкою толерують роботу у рашці; іх збалансовують кілька російських юристів, які знаходять у собі сили не втратити людську подобу.