Site logo
Особливості національної греблі

Особливості національної греблі

2020-07-17

Поміряли температуру антикризових заходів юридичного ринку і понавішували трохи ярликів.

Особливості національної греблі

Текст: Спілка мертвих юристів


Нижче результати опитування, яке ми запустили для постійної аудиторії Мертвих юристів 23 червня. Не знаємо як вам, а для нас це була величезна соціологічна спецоперація, бо купка гуманітаріїв отримала аж 154 анкети. Поіменно ми цих людей не знаємо, бо з причин, які ви зрозумієте нижче, інфу збирали анонімно.

Методика підрахунку, якщо перерахунок слів вручну і впевнене користування Tableau зі словником, можна назвати методикою, описана в кінці статті разом із raw data і дисклеймером для тих, хто лишився невдоволеним.

Результати

Дивіться, ми прибрали всю зайву інформацію і згрупували важливі дані так, щоб ви могли самі співставити їх і зробити висновки замість того, щоб слухати якихось там нас.

А от перелік красавчіків і поганців юридичного ринку вартий того, щоб винести його на початок.

Ми просили респондентів назвати українських юристів, якими вони пишаються, або навіть є role model, а також людей, яким не місце на юридичному ринку (назвемо їх умовно “поганцями”). Також ми просили назвати топ-3 найкращих і найгірших галер на ринку. Ось що з цього вийшло:

 

Топ-3 красавчіків — юристів

 • Коля Стеценко (Avellum) і Ларік Томаров (VKP) — по 5 згадувань,
 • Василь Іванович Кісіль — 4 згадування, і
 • Саша Мамуня (Aequo) та Лана Зеркаль (екс-замміністра закордонних справ) — по 3 згадування.

Вам може здатися, що 5 згадувань — це малувато аби вважатися красавчіком. Але ніт: всього наші респонденти згадали 44 людини. Тож отримати навіть дві позитивні згадки (а таких в нас аж 16) — то вже велика людина. Повний список ось.

Топ-3 красавчіків — фірм

 • Asters — 21 голос
 • Sayenko Kharenko — 17 голосів, і
 • Aequo, VKP, Avellum — по 14 голосів кожен.

Всього ми нарахували 14 фірм, які зібрали більше 2 голосів. Ось вони.

Топ-3 поганців-юристів

 • Андрій Портнов — 9 голосів,
 • Андрій Астапов — 7 голосів, і з великим відривом
 • Андрій Довбенко — 3 голоси.

Ми хз, чому вони всі Андрії 🤷‍♀️. Всього в нас назбиралося шість людей, яких згадали хоча б 2 рази. Ось вони.

Топ-3 поганців-фірм

 • Integrites — 8 голосів.
 • LCF+Evris — 7 голосів
 • Eterna Law та Ілляшев і партнери — по 6 голосів.

Насправді, перше місце зайняла неназвана фірма — “збірний образ рішатєля”. Всі фірми, яких негативно згадали більше 2 разів, ось тут.

Респонденти

В основному, це юристи великих галер і інхаузи. Викладачів і тих, хто покинув професію, ми згрупували, якщо ви не шпроти, у “інше”:

Особливості національної греблі

Із них явно вимальовується одна велика група молодших юристів із зарплатою менше 1К доларів і друга група, назвемо їх мідли, із зарплатою 1–2К доларів.

Абсолютна більшість із них любить юридичну роботу на 4 і на 5. Ті 40 людей, які поставили оцінку від 1 до 3, явно у професії ненадовго. Особливо ті, хто професію юриста не любить, але заробляє 2–3К доларів — вам явно дорога у програмісти, лол:

Особливості національної греблі
Особливості національної греблі

Кольори зарплат далі по тексту не змінюються (це і є легенда). Отой зелененький внизу праворуч — то зарплата від 4 до 5К доларів. Картинка праворуч — це любов до юридичної профессії за 5 бальною шкалою: 5 ппц як любить і 1 — повний хейт.

Звільнення

Більшість фірм нікого не звільняли:

Особливості національної греблі

Зменшення зарплат

Але багато хто порізав зарплати. Тут треба уточнити один нюанс. Виявляється, багато у кого зарплата складається із двох частин: якоїсь твердої суми і суми, яка залежить від забілених годин. Ми не змогли показати вам цю відмінність за результатами опитування. Просто майте це на увазі, будь ласка:

Особливості національної греблі

Якщо додати сюди ще і розмір зарплат, то виходить, що особливої залежності розміру ЗП і катами немає. Ну тобто, теорія про те, що чим більше зарплата, тим вища вірогідність кату, не підтвердилася:

Особливості національної греблі

Легенда кольорів зарплат там на картинці вище.

Дистанційна робота

На питання “Як адаптувалися до пандемії” відповіли ось так:

Особливості національної греблі

Дистанційна робота не сподобалася меншості. Переважно всі до неї ставляться добре, якщо є можливість періодично заявлятися в офісі і гріти рибу у мікрохвильовці. Але якщо додати сюди ще і розбивку по зарплатам, то виявиться, що джуніорам віддалена робота менше заходить, ніж мідлам.

Особливості національної греблі
Особливості національної греблі

Юридичні фірми

Хе, цікаво, що відповідали переважно юристи із великих галер:

Особливості національної греблі

А це зарплати наших респондентів у розрізі розміру галер:

Особливості національної греблі

Запам’ятайте ці кольри. Вони вам знадобляться для наступного графіку.

Ось так наші галери різали зарплати:

Особливості національної греблі

Ось так звільняли людей:

Особливості національної греблі

А ось тут чудово видно, що найкраще адаптувалися до дистанційної роботи великі галери:

Особливості національної греблі

А от бажання суміщати дистанційну роботу із офісом розподілилося між гребцями рівномірно, незалежно від розміру галери:

Особливості національної греблі

Колорьом виділені зарплати.

Розкриваємо карти

Ми не шаримо у дослідженнях, тому у вас немає жодної підстави довіряти нашій методиці. Замість того, аби закотити очі, ми просто викладаємо вам всю зібрану інформацію, щоб ви могли перевірити і ткнути нас носом, якщо десь щось не так, або навіть витягти якісь нові дані:

 • Анкета — це щоб ви могли зрозуміти, як саме ми ставили запитання.
 • Анкету ми індивідуально нікому не розсилали. Розповсюджували лише двома способами: ось цим ТГ постіком і ось цим ФБ постіком.
 • Відповіді. Це абсолютно повністю брудні дані. Ми видалили лише перші дві колонки — таймстемп і ім’я. Люди голосували чесно, не хотілося б, щоб їх хтось спробував вирахувати по айпі, лол.
 • Файл у форматі .twb.

Для чого ви це робили?

Нам самим цікаво, що відбувається на ринку. Інших джерел збору такої інформації немає, бо публічні інтерв’ю партнерів юридичних фірм переважно носять гіперболізований (м’яко кажучи) характер. А нам хотілося справжніх даних — від юристів, які працюють руками і мозком, а не харизмою і язиком.

Чому анонімно?

Ми проводили опитування анонімно для того, щоб відчути справжні неприкриті емоції ринку. Да, це у чомусь спотворило результати опитування. Але ми думаємо, що отримали чесну інформацію, не вилизану піраниками і хитрими партнерами.

Для чого робити рейтинг поганців?

Нас вкурвлює, що на ринку є юристи і адвокати, для яких корупція і обман клієнта є звичайною системотворючою практикою. У нас немає іншого інструменту боротьби із такими юристами і фірмами, ніж соціальне дістанціювання. Мертві юристи — це рішуче налаштовані юристи із дитячими очима. Ми віримо у те, що судовий процес можна виграти на правовій позиції, ми впевнені, що юридичні послуги можна надавати без відкатів для хедофлігала. Цим опитуванням і рейтингом поганців ми хочемо нарешті назвати речі своїми іменами.

Чому ви вказали лише тих, у кого більше 2 голосів?

Тому що люди бувають злі і ображені. Коли хтось один хвалить юриста, або називає його поганцем, це цілком може бути невиправданим реверансом або прикрістю. А от коли це роблять дві різні людини, то це, як на наш погляд, вже схоже на систему.

Тим, хто залишився невдоволеним

А.к.а. дисклеймер.

Нам теж сумно, що на ринку є поганці. Так само, як і вам сумно, що на ринку є Мертві юристи, які дозволяють собі відкривати рота.

Ми з повагою ставимося до всіх ваших медальок і місць у рейтингах. Але у нас тут своя тусовка і трохи інший погляд на цінність звань і рейтингів.

Не ображайтеся на нас. Просто методи, якими ви отримуєте визнання на інших майданчиках, не спрацювали тут, от і все.

Всі питання, образи і пропозиції кидайте у наш чат.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password