Site logo
Націоналізація майна москалів. Що вже зроблено, якщо взагалі

Націоналізація майна москалів. Що вже зроблено, якщо взагалі

2022-12-09

​​До державного бюджету не надходили кошти від примусового вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів. Але ми чекаємо. 

Націоналізація майна москалів. Що вже зроблено, якщо взагалі
Націоналізація майна москалів. Що вже зроблено, якщо взагалі

Тож, Казначейство повідомило, що коштів від русні не є. Воно мало б обліковувати такі доходи за кодом класифікації доходів бюджету 21085000 “Надходження коштів, пов’язаних з виконанням норм Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”. Станом на 10.11.2022. надходження за даним кодом відсутні. 

Знаємо — пройшов місяць. Але коли новина з’явилась публічно, тоді і ми пишемо про неї. Зробіть вигляд, що вона дійсно нова. 

Раніше Кабмін запропонував Фонду гарантування вкладів перерахувати залишки коштів на рахунках націоналізованих дочок російських банків до Держбюджету (втім — “запропонував” це не “наказав”).

Історія: 3 березня Верховна рада прийняла закон “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”. Закон набув чинності. Він створив механізм безоплатного вилучення майна, що належить державі (😒) росія.

1 квітня до закону “Про основні засади примусового вилучення..” прийняли зміни, які дозволяють його застосовувати не тільки до майна держави “рф” – прямо чи опосередковано, а й до будь-якої русні. 

Було багато дискусій: конституційно це чи ні, і чи оскаржать потім конфіскацію в судах. Втім, перевірити нагоди не випало — Президент зміни до закону не підписав. 

Принцип роботи закону станом на зараз такий:

1. Примусово вилучатись може майно рф або її резидентів (зараз – юр. осіб, зареєстрованих на території України, бенефіціаром яких є рф, прямо або опосередковано).

2. Майно вилучається рішенням РНБО (затвердженим указом Президента), за поданням Кабміну. Протягом 6 місяців після завершення воєнного стану таке рішення має підтвердити Верховна Рада законом.

3. Вилучені кошти мають спрямовуватись до бюджету (от саме вони і не надходили на казначейський рахунок). 

4. Але кошти — це не все. Можна вилучати будь-яке майно (наприклад, вилучали вагони і нафтопродукти, які полишались на території України) чи корпоративні права (наприклад дочок «Сбєрбанку», «Промінвестбанку» в Україні). 

Чи значить це, що не можна забрати майно у фізиків, які русня, і російських бізнесів, які не належать безпосередньо рф? Можна, але для цього є інший механізм — накладення санкцій. Найжорсткіша можлива санкція з боку України для фізичних та юридичних осіб, які своїми діями створили суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України —  стягнення в дохід держави активів.

Ця санкція реалізується через суд за позовом Мінюсту, який розглядає ВАКС, за правилами КАС України (так, екзотично). Поки що Мінюст подав декілька таких позовів, але ще не відро (12.12.2022, до речі, буде розглядатись позов про стягнення в дохід держави майна Януковича).

Негусто. Втім ми вітаємо ідею забрати в русні все, до чого дотягнемось.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password