Site logo
​​Маселко у ВРП і кінець активізму?

​​Маселко у ВРП це кінець активізму?

2022-08-15
​​Маселко у ВРП це кінець активізму?

Ще за Яника я наштовхнувся на чехословацького католицького активіста Вацлава Бенда. У ессе 1997 року “Паралельний поліс” він сформулював таку думку: у авторитарній державі неможна замінити репресивні соціальні, політичні та економічні інститути протестом. Замість протесту Бенда пропонував створювати паралельні інститути, які б задовільняли інтереси людини, аж поки інститути не замінять собою корумповані інститути.

Я з обережністю ставлюся до професій, для яких не існує кведів. Бо Руссо ж заповідав нам законодавчу, виконавчу і судову владу, а активістів не заповідав.

Але активісти цілком задовольняли мої інтереси щодо правосуддя: писали про недоброчесних суддів, скаржилися на них, жваво висловлювалися про судову реформу і загалом справляли враження про те, що судовою системою переймається ще хтось, крім Павла Вовка. Я трохи недолюблював їхню по батьківські зверхню манеру публічної комунікації і надмірне узурпування поняття “доброчесність”, але загалом розумів сенс їхнього існування.

І от сталося вторгнення росіян. Усі, хто не пішов воювати, стали волонтерами. 

Волонтерство, як ми знаємо, це зібрати пару мільйонів на особисту картку, скинути їх незнайомій людині у Румунії, яка обіцяє за тиждень передати у шлунку коня десять тепловізорів. Мені боляче від думки, що хтось із волонтерів не думає про упорядкування своєї діяльності. Ну тобто у моєму розумінні будь яка стихійна діяльність має рухатися у бік систематизації, або, як каже перший закон термодинаміки — до збереження енергії.

У роздумах про те, як має зберігати енергію волонтерство, можна випадково дістатися такого нагального питання, або навіть виклику: чому взагалі існує волонтерство. Цей виклик можна представити у вигляді питання: чому ви віддаєте свої 100 гривень знайомим волонтерам, а не на спеціальний рахунок ЗСУ?

А можна зануритися глибше і спитати, а чому ми взагалі маємо свої 100 гривень відправляти кудись? На це питання у більш узагальненому вигляді у своїй дуже популярній статті обурено відповів німецький філософ Габермас: “ми на Заході покладаємося на професійні армії, яким ми платимо, щоб у разі потреби нам не довелося захищати себе зі зброєю в руках, а бути захищеними професійними солдатами”.

Габермас повернув мене до думки про все ж три гілки влади, а не чотири.

Ця думка має конкретне вираження у тому, що стихійне волонтерство Спілки мертвих юристів має прагнути перетворитися на прозорий системний фонд як Повернись живим. А як тільки державні інститути зможуть у повній мірі задовільняти потреби військових і постраждалих від війни, фонд має припинити своє існування із формулюванням у протоколі засновників: “через досягнення мети свого створення”.

Думаю, “Повернись живим” теж починали зі стихійного волонтерства, а тоді систематизували свої активності у вигляді Фонду. Більше того, на шляху до перетворення у державну інституцію вони пішли далі всіх, бо стали першою в історії України благодійною організацією, яка отримала від держави ліцензію на закупівлю зброї за кордоном.

Я не дуже знаю, чим волонтерство відрізняється від активізму, тому простіть мене експерти за те, що я ставлю між ними знак рівності. Інакше кажучи, активізм має стати системним (вже став), а потім, бути поглинутим ефективною державною інституцією.

Ну і дозвольте вас привітати, сьогодні цей процес трансформації активізму у ефективні державні інституції почався: Верховна Рада України призначила активіста Роман Маселка членом Вищої ради правосуддя.

Романа точно любить суспільство у вигляді фейсбуку, точно не люблять судді, і ще більше не люблять недоброчесні судді разом із їхніми телеграм-каналами. Саме таким і має бути ставлення до членів ВРП, хіба ні?

Роман як ніхто заслужив бути членом ВРП. Своєю систематичною діяльністю він давно переріс те, що я розумію під активізмом, а державні інститути очистилися настільки, що змогли імплементувати його.

(Габермас старе сцикло і у тій статті пропонує українцям здатися. Тому одразу після тої статті читайте, що йому відповів Жижек).

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Sign in

Sign Up

Forgotten Password