Коболєв і повторне клопотання про продовження строку досудового розслідування

Здається, НАБУ-САП вивели у справі Коболєва неіснуючу у КПК тварину — повторне клопотання про продовження строку досудового розслідування.

Коболєв і повторне клопотання про продовження строку досудового розслідування
Світлина діло рук Orkhan Hajili; взяли тут: https://freeyork.org/animals/fictional-animals-of-arne-olav/

Як ви знаєте, слідчий суддя ВАКС відмовив НАБУ-САП у продовженні строків досудового розслідування справи Коболєва. Згідно КПК, це рішення не оскаржується.

Однак, одразу після засідання НАБУ вручило Коболєву нове клопотання про продовження строку досудового розслідування у тому ж кримінальному провадженні.

Сьогодні ВАКС розгляне це повторне клопотання. Ми теж вирішили розглянути це клопотання і зібрали для цього заочний симпозіум адвокатів. Нижче їхні дуже короткі коментарі по сабжу.

1) Чи бувало у ваші практиці, аби сторона обвинувачення намагалася продовжити строк досудового розслідування, попри наявну відмову слідчого судді?

Катя Гупало, Arzinger

Я не можу сказати за все правозастосування по всій країні, але наразі це перший відомий мені випадок, коли після відмови у продовженні строків сторона обвинувачення повторно звертається з цим же питанням до слідчого судді.

Суддя, який попросив лишитися анонімним

Ні, до нас ці питання не доходять, не царська справа.

Назар Кульчицький, “Назар Кульчицький і партнери”

У мене був один випадок коли суд відмовився продовжити строк і вони продовжили його прокурором. В решті випадків вони виділяли фактову справу, основну зупиняли і щось робили у фактовій, потім обʼєднували матеріали.

Злата Симоненко, Саєнко Харенко

Було, слідчий суддя повторно відмовив і дуже прямо натякнув прокурору про зупинення таких подальших процесуальних дій.

Євген Грушовець, Аріо

Ні.

Дмитро Трут, PwC

Не часто в моїй практиці відмовляли в продовженні таких строків. Як правило, судді не сильно вникають в наявність/відсутність підстав, більш прихильно ставляться до слідчих/прокурорів. Треба ще порослідувати, значить треба. Але чим неадекватніше провадження – тим більше шансів отримати відмову. Коли прочитав новину про зазначенні намагання з боку НАБУ-САП, уточнив в знайомого прокурора чи це в іх практиці нормально. Отримав негативну відповідь. Мовляв, навіть в органах це завжди сприймалось як зловживання/порушення.

Денис Шкаровський, VB Partners

В таких діях немає нічого дивного. Повторне клопотання про обшук, застосування запобіжного заходу (як правило заочно), арешт, спеціальне досудове (заочне) розслідування – після відмови в задоволенні попереднього – звичайна справа, як для НАБУ/САП, так і для інших органів.

2) Як ви можете відреагувати (кількома словами) на намагання НАБУ-САП запровадити таку практику у ВАКС?

Катя Гупало

Швидше за все, сторона обвинувачення буде робити вигляд, що все ок, законом не заборонено. Але ж і не передбачено такого.

І тепер питання: чи «легалізує» їм слідчий суддя можливість подавати відповідні клопотання аж допоки не отримають потрібний результат?

З точки зору здорового глузду, судовий контроль уже відбувся. Питання продовження строків уже виносилося на розгляд слідчого судді, оцінку надано і рішення прийнято.

Водночас згадалася ситуація із обшуками, коли правоохоронці ходили із клопотаннями по різних суддях, аж допоки не отримували потрібне рішення. І тут знову ж таки, наче ніде і не передбачено в КПК такого права, але й заборони не було.

Прикрити цю лавочку вдалося лише із введенням в КПК прямої заборони подавати клопотання про обшук із тих же підстав, якщо у попередньому клопотанні було відмовлено. Водночас цей надмірний формалізм як вимушена міра. Не так воно має працювати із держ. органами. Адже частину 2 статті 19 Конституції ще ніхто не відміняв.

Суддя

Слабоумство і відвага.

Назар Кульчицький

Це не є чимось новим, постійно подаються повторні клопотання про арешт майна, тимчасові доступи, обмеження строків по 290.

Злата Симоненко

Така практика суперечить КПК. Є стандарт розумності строків, затягування з обох боків своїх дій чи прийняття рішень прямо шкодить обом сторонам, але особливо особі, яку підозрюють у вчиненні злочину.

Євген Грушовець

Штанга.

Дмитро Трут

Самовпевненість та небажання визнати, що справа неадекватна.

Денис Шкаровський

Як правило, матеріали виділяються в нове провадження, щоб штучно змінити слідчого суддю (в ВАКС та деяких інших судах слідчий суддя «закріплюється» за провадженням і авторозподіл фактично не відбувається; якщо реєструється нове провадження – обирається новий суддя). Зовсім тупо, якщо прокурори навіть не спромоглись виділити провадження в окреме (хоча, поточний суддя може бути у відпустці/відрядженні на наступному тижні і на нього не розподіляють навіть існуючі справи).

Це звичайна практика повторних клопотань. Але в минулих справах не було такого резонансу, а підозрювані медійно вже були злочинцями. Тому ніхто не звертав уваги. Сподіваюсь, що суд цю звичну практику змінить і вдруге відмовить.

Більше про справу Коболєва читайте ось тут:

Застереження про конфлікт інтересів.

Світлана Панаіотіді є членкинею Борду Спілки мертвих юристів, отже ми не висловлюємо думку редакції, а лише збираємо думки адвокатів. Картинка і кікер, які можуть вам здатися “висловленням думки”, всього лише відображають позицію коментаторів. Цьом.