Із Kinstellar йдуть 7 екс-партнерів DLA Piper

Із Kinstellar йдуть семеро партнерів. Це дофіга навіть для великої галери. Розбираємося, що там в них.

Із Kinstellar йдуть всі екс-партнери DLA Piper
Із Kinstellar йдуть 7 екс-партнерів DLA Piper
  • Два роки тому DLA Piper закрили український офіс. Вся команда із 60 юристів, 7 із яких партнери, перейшли до Kinstellar. Це було чи не найбільше злиття юридичних фірм в Україні.
  • Але на початку травня із Kinstellar пішли троє екс-ДЛА партнерів: Наталія Кочергіна, Алла Козаченко і Олександр Курдидик.
  • Тепер от стало відомо, що із Kinstellar йдуть абсолютно всі партнери, які раніше прийшли із DLA Piper.

Що сталося

Після публікації нашого травневого тексту, нам долетіла додаткова інформація про те, що пішли не лише ці троє партнерів, а також і четверта партнерка — Ольга Ворожбит. А минулого тижня ми отримали дані про те, що йдуть також Маргарита Карпенко (спів-голова офісу Кінстеллар), Галина Загороднюк і Ілля Свердлов. Іншими словами, йдуть усі екс-ДЛА партнери.

Причини достеменно невідомі. Я не зміг поговорити із самими партнерами DLA, бо вони під якимось кінським НДА та не можуть коментувати навіть питання “як справи?”. Але я отримав коментар Kinstellar, а ще поговорив із розумними людьми, які трохи володіють ситуацією. бо ніхто з учасників процесу нічого не коментує.

Але перш ніж перейти до гіпотез, треба згадати передісторію українських офісів DLA Piper і Kinstellar.

Чому DLA Piper вийшли з України

Чому DLA Piper вирішили піти з України у 2021, теж невідомо. За зовнішніми і трохи внутрішніми ознаками, в них тут було все добре. Два роки тому, коли сталося обʼєднання, було дві гіпотези: через росію, або через гроші.

Гіпотеза щодо росії стосувалася от чого. Офіс ДЛА у росії був майже такий самий, як і український (близько 70 юристів), а от клієнти у росії були набагато масштабніші: там ДЛА працювали на Газпром і Роснєфть. Ясно, що не лише ДЛА на них працювали, я от теж у кінці нульових на проєкті Газпрому працював. Але от після 2014 року робота на державні російські корпорації почала ставати токсичною навіть для не дуже відразливих.

Ну от власне і ходила чутка, що чи то український офіс DLA Piper із російським мали якусь напругу через ті всі Газпроми і Роснєфті, чи то були якісь нюанси із client acceptance / conflict check, чи можливо одне потягнуло інше.

Відповідно, глобальному DLA Piper портрібно було визначитися, на якому ринку вони хочуть далі працювати; обрали, як ви розумієте, лишитися у росії, а Україну закрити. Хоча в результаті, після вторгнення росії були змушені закрити і російські офіси також.

Друга гіпотеза тоді стосувалася самоокупності українського офісу: наче як ринок в Україні малий, і навіщо тримати в Україні 60 людей, якщо можна не тримати? Цю гіпотезу складно було перевірити, не маючи перед очима фінансової звітності, яку, очевидно, ніхто ніколи не покаже. Але от відкриті дані по обороту ДЛА Пайпер Україна говорили, що оборот українського офісу у гривні зростав щороку: у 2016 році вони заробили 175M гривень, у 2017 — 176M, у 2018 — 218M, у 2019 — 258M, а у 2020 — 270M.

Передісторія Kinstellar ( і CMS Cameron McKenna)

Фірма Кінстеллар зʼявилася у 2008 році в результаті спін-офу Празького, Братиславського, Будапештського і Бухарестського офісів із англійського Linklaters. Але нехай вас не вводить в оману слово спін-оф, бо Кінстелар з моменту створення був незалежною від Лінклейтерс фірмою. Ексклюзиву також не було. Хоча, можливо, якісь домовленості про “best friends” все ж були, бо Кінстелари і Лінки час від часу спільно працювали на великих угодах: у 2017 вони працювали над випуском Євробондів казахстанським КазМунайГаз, а у 2020 році вони разом супроводжували I Squared Capital в угоді щодо придбання GTT Communications.

Зараз у фірмі близько 200 юристів у 10 офісах. Як Астерс, тільки розмазаний по Східній Європі.

В Україні цей бренд завів Костянтин Лікарчук у 2016 році, він же очолив український офіс. До того Костянтин був заступником голови Державної фіскальної служби, де рулив митним напрямком. А ще раніше був партнером Avellum.

Влітку 2020 Костянтин пішов з посади керуючого партнера, а у січні 2021 повернувся на посаду партнера у Авеллум.

Ну і останній штрих у цій історії: десь у той самий час у Кінстеллар із CMS Cameron McKenna перейшов один із мастадонтів юридичного ринку України, партнер Сашко Мартиненко.

Як команда DLA Piper вливалася у Kinstellar

Уявіть себе на місці українських партнерів однієї із найбільших юридичних фірм у той момент, як ви дізнаєтеся, що хедофіс вас закриває. У вас нефігова зарплата, нефігова погодинка, нефігові зарплати юристів, але жодного рейнмейкера у команді, бо більша частина замовлень прилітала від інших офісів.

Очевидно, що найкращою ідеєю було влитися в існуючу фірму, у якої такий рейнмейкер є, і яка зможе створити фінансову стабільність для вас і для команди. Варіантів, якщо подумати, було не так вже і багато, бо частина топових українських фірм мають не кришталеву репутацію, частина не дотягують по якості роботи і процесів. Думаю, вони вели переговори не лише із Кінстелар, але останнні дали найкращий офер.

І от тут, як мені здається, і була зашита проблема, яка спливла зараз. Команді ДЛА, крім згаданої фінансової стабільності, був потрібен рейнмейкер, який створить для них шквал роботи. Такою людиною міг би бути Лікарчук, але він пішов із фірми. Сашко Мартиненко досвідчений партнер, але навряд йому підходить роль вовка, який бігає по всьому світу, аби прогодувати 60 додаткових ДЛА. Ще у Кінстелларі був Данило Білак, теж мастадонт юридичного ринку, який був партнером українського офісу Salans, коли я у суд у випускному костюмі з поліетиленовим пакетом ходив. Але і він не виглядає таким вовком, з усією повагою.

Nothing personal, just do pobachennya

Можливо, якби росія не розвʼязала в Україні велику війну, все б у Кінстелларі утряслося: вніслідок внутрішньої конкуренції позвільнялась би частина людей, хтось навчився не лише робити, а і приводити роботу на 1-2 мільйони доларів на рік. Тим більше, угода про приєднання команди ДЛА передбачала, наскільки мені відомо, ексклюзивні реферали від інших офісів ДЛА.

Але під час війни все інакше. Дорогої транзакційної роботи від ДЛА плюс мінус немає. Навіть національні фірми, які стали топовими українськими бігло завдяки тому, що їхні партнерии ногами і зубами вигризали роботу із найменш очевидних місць, почуваються скрутно. Про більш вишуканих, високомірних і, давайте відверто, трохи більш лінивих партнерів міжнародних фірм годі і казати.

Єдиним логічним кроком для менедженту Кінстеллар, як я розумію, було дочекатися закінчення передбаченого угодою про обʼєднання 2 річного перехідного періоду, а тоді попросити неефективних партнерів зменшити свої апетити. На що екс-партнери ДЛА сказали щось типу, ніфіга собі, ми за ці два роки зібрали для Кінстеллару всю дебіторку, яку ми заробили ще будучи офісом ДЛА, а тепер пропонуєте нам щось там зменшити?

Якщо це дійсно так, то партнери Кінстеллару явно переграли ДЛА у короткостроковій перспективі, бо вони як мінімум отримали дебіторку ДЛА, дуже якісну команду ДЛА, та ще і ексклюзивні реферали від ДЛА. А от на що це перетвориться у довгостроковій перспективі, пропоную подивитися після того, як прочитаєте коментар, який надав нам Кінстелар.

Коментар Данила Білака

Я попросив Кінстеллар прокоментувати цей конфлікт, на що голова правління офісу Kinstellar в Україніпан Білак прогнозовано не сказав майже нічого цікавого:

Очевидно, що відповідно до політики фірми, ми не коментуємо публічно внутрішні справи фірми. У той же час, що ми дуже раді прокоментувати – це те, наскільки всі київські партнери горді з недавніх підвищень наших партнерів у всій фірмі, включаючи чотирьох нових партнерів у київському офісі, про які було оголошено 1 травня. Будь ласка, перегляньте наш прес-реліз тут.

У нас справді чудова команда в Україні, ми цінуємо внесок усіх партнерів і впевнені, що наші нові партнери розширять наші можливості в різних сферах практики. Незважаючи на виклики, з якими ми всі зараз стикаємося в Україні, ми сильні, стійкі та оптимістичні щодо майбутнього нашої практики в Україні.

Я не претендую на ідеальне знання мови юридичних прес релізів, але мені здається, що Данило Білак сказав наступне:

  • Так, пішли. Ну але бізнес є бізнес.
  • Аби втримати фірму після виходу партнерів, ми промотнули інших (дешевших) юристів.

Що далі?

Щодо довгострокової перспективи Кінстеллару і команди ДЛА я думаю от що.

Навіть якщо Кінстеллар збереже ексклюзив від ДЛА, їм буде непросто вижити в Україні. Бо транзакційна робота в Україні зʼявиться від мережі ДЛА у кращому випадку нескоро. Аналогічна ситуація із мережею Кінстеллар: східноєвропейські клієнти можливо не поспішатимуть інвестувати в Україну навіть більше за Європейських і Північноамериканських.

Але при цьому в українському офісі Кінстеллару лишаються екс-ДЛА юристи: якісні, але недешеві люди, частина із яких більше хоче працювати із своїми ДЛА партнерами, ніж із кимось з Кінстеллар. Тому якщо безробітні партнери ДЛА створять власну фірму, або ж увіллются у якусь достойну існуючу, то можливо і зможуть забрати з собою більшу частину команди.

А нещасливі партнери ДЛА точно не лишаться без пропозицій, бо в Україні наразі є трохи кадрового голоду, а партнери мають теоретичну можливість забрати із собою свою команду. Інще питання, чи є в Україні фірма, яка зараз готова проковтнути 60 юристів. Якщо є, то ця нова фірма аж бігом забере у Кінстеллару клієнтів, які дісталися їм від команди ДЛА. А ще може цілком провести переговори із ДЛА про ексклюзивне партнерство, якщо їм таке партнерство буде взагалі потрібно, або, як мінімум, про статус best friends.

До речі, про кадровий голод. Ось тут кілька гарних вакансій, на які непристойно мало відгуків:

https://www.deadlawyers.org/jobs/

Якщо оферів про обʼєднання не буде, то думаю, що партнери просто розбрідуться по різним фірмам. Хтось забере із Кінстеллару своїх людей, хтось ще і частину клієнтів, а хтось може ще і степлер та пачку паперу з офісу потягне.

Таку ж малу ставку роблю на те, що вони створять власну фірму. Бо якби вони відчували у собі сили, то зробили б це у 2021.

Ну і ще менші ставки я роблю на те, що в Україну через команду ДЛА зайде інша міжнародна фірма, включно із ДЛА (я направив запит у DLA Piper із цим питанням, але вони навряд дадуть відповідь).

А ви що думаєте: