​​Нюрнберг: цифровий архів процесу

Нюрнберг
​​Нюрнберг: цифровий архів процесу

​​Двадцять днів і 75 років тому Міжнародний військовий трибунал у місті Нюрнберг виніс вирок 24 топовим нацикам у Нюрнберзі.

Цей процес, і все, що відбувалося навколо, засмоктує як грьобана чорна діра. Тому і пишу це вам сьогодні, а не, скажімо, у суботу вранці. Аби зберегти вихідні.

Ну от, наприклад, ви знали, що Англійський Бар прямо заборонив англійським барістерам бути захисниками нациків? Єдиний такий випадок в історії, до речі. Тому нацистів захищали німецькі адвокати. Більша частина цих адвокатів перебувала у нацистській партії.

Як от криміналіст Франц Екснер. У нього величезний профайл як науковця на вікіпедії (про інших адвокатів нацистів мало інфи). У Нюрнберзі він відмітився тим, що захищав начальника штабу оперативного керівництва Альфреда Йодля. Не просто захищав, а чудово підготував підзахисного до допитів. Пишуть, що у радянського обвинувача сталася істерика, коли під час допиту Йодль назвав напад на СРСР превентивним ударом. Йодль отримав смертну кару, хоча потім десь у 1953 його посмертно реабілітували і у тому ж році реабілітацію скасували.

Ну або от ще: у 1961 році в Ізраїлі судили Ейхмана, його захисником був Роберт Серватіус. Виявляється, Серватіус працював і у Нюрнберзі. У “основному” процесі” він захищав Фріца Заукеля (Fritz Sauckel), і ще двох нациків у другорядних процесах. Так от, цікаво, що попри те, що чувак присвятив своє життя захисту нацистів, він ніколи не був членом нацистської партії. Зв’язки адвоката із нацистами перевіряли спецслужби Ізраїлю перед процесом над Ейхманом і мало того, що змінили закон про адвокатуру спеціально для цього процесу (іноземним адвокатам не можна було практикувати у суді Ізраїлю), так ізраїльський уряд ще і платив адвокату за роботу. Ні Заукеля, ні Ейхмана, врятувати від смертної кари він не зміг.

Після роботи захисником у Нюрнберзькому процесі, у адвоката, звичайно, мало шансів залишитися у професії. Хіба що, продовжувати представляти нацистів (це тема “адвоката диявола” і ми ще до неї згодом на Мертвих повернемося).

Єдиний, наскільки я розумію, адвокат, що лишився практикувати після Нюрнбергу — це Otto Kranzbühler. Він захищав головнокомандувача військово-морського флоту Німеччини Карла Деніца. А після процесу продовжив спокійно працювати юристом з корпоративного права. Помер у 2004.

Але ні вікіпедія, ні книжки, ні художні фільми не передають процесуальних деталей. Все ж, тема тонка, і мало хто наважиться популяризувати, скажімо, Ялмара Шахта — міністра економіки Третього рейху. Шахт поводив себе у процесі “самовпевнено і максимально саркастично” — пише вікі. Але як само? Шахта виправдали, але ж цікаві деталі роботи його адвокатів, а це, до речі двоє добродіїв – Herbert Kraus і Rudolph Dix.

Ну і до чого я.

Стенфордський університет зібрав купу процесуальних документів, оцифрував їх і поклав тут. Це наразі найбільша база документів для таких як ми мамкиних дослідників. Там доки кількома мовами, ще і згруповані по підсудним, так що всім удачі. Як знайдете щось цікаве – пишіть. Можливо, про цей процес ще не все написано.

Текст: @gadiuk
Редагували: @korwivan і @Flameberg

До речі, почитайте, як Німеччина стає головною юрисдикцією для розгляду міжнародних злочинів: