​​Гонконг заборонить право на вільний вибір захисника

Гонконг адвокат
Гонконг адвокат

​​Ловіть тренінг з державного регулювання адвокатури від китайської влади. Уряд Гонконгу пропонує заборонити право на вільний вибір захисника, призначеного за кошти держави. Причина – це ж виходить, що державні коштів використовуються для захисту опозиціонерів та антиурядових протестувальників.

Передісторія

В 2019 році уряд Китаю вигадав як піддати “правосуддю” опозиціонерів, які проживали в мецці демократії КНР – Гонконзі. КНР лобіював законопроект про екстрадицію, який передбачав видачу осіб країнам, з якими Гонконг не мав угод про екстрадицію (материковий Китай серед таких). Весь Гонконг вийшов на протести, закон так і не прийняли.

Після цих подій, певні юридичні компанії та юристи, які призначаються урядом (не питайте як це, система Гонконгу така замудрена), виявились монополістами у захисті опозиціонерів. А також, виникла тенденція, що у провадженнях так званого “судового контролю”, в рамках яких оскаржувались рішення Уряду, представництво зосередилось в руках пари юридичних компаній та юристів. Уряд побачив в цьому загрозу нераціонального використання державних коштів та порушенням здорової конкуренції.

Реакція гравців ринку

Національна асоціація адвокатів – нововведення порушують статтю 35 Конституції Гонконгу, яка гарантує “вибір захисника”. А також обмежить право на захист у разі відсутності у клієнта $ для оплати послуг адвоката за його вибором.

Уряд – все законно. Заборона покликана врегулювати навантаження на державний бюджет та забезпечити справедливий розподіл справ між зареєстрованими адвокатами. «Ви можете обрати адвоката, призначеного урядом, або свого власного адвоката. Не існує закону, який забороняв би вам наймати власного законного представника”. П.С. Але за власні кошти, будь-ласка, якщо не подобається адвокат, якого держава сама вам призначить.

Адвокати та правозахисники – “Клієнти обирають певних адвокатів не тому, що вони вважають, що вони допоможуть їм виграти, а тому, що вони довіряють цим адвокатам». Тому, нововведення порушить принцип довіри між клієнтом та адвокатом. І взагалі, чи запропоновані зміни у системі допомоги не є вимаганням від підсудних витрачати власні гроші, щоб найняти адвокатів, яких вони воліють?

Новий порядок також зменшить річні квоти на справи так званого “судового контролю” в рамках яких оскаржуються рішення влади, з 35 до 5 проваджень для солісіторів та з 20 до 5 для баристерів. Також передбачено, що директор з правової допомоги повинен приймати кандидатури адвокатів для участі в конкретних справах, лише за виняткових обставин. Наприклад, коли вони представляли своїх клієнтів у судах нижчих інстанцій. У всіх інших випадках, держава сама вирішить, який адвокат вам “підійде”.

У Китаї вже давно твориться якась нездорова діч із адвокатурою. Пам’ятаєте, ми писали кілька тижнів тому про те, що адвокатам заборонили писати у паблік про свої справи? А ще перед тим Китай ввів санкції проти англійських барістерів, які написали висновки про Уйгурів, які не сподобалися владі Китаю.

🖋@KornieievaS
🖍@gadiuk
🖼@costopinto