​​Генпрокуратура РФ хоче ліквідувати Меморіал

Меморіал Мемориал
Меморіал Мемориал

​​Зараз буде пост про новини нашого північного сусіда. Про ці новини варто писати хоча б тому, що термін “іноземний агент” вже давно є рожевою мрією наших адептів “внешнего управления”. Крім того, важко переоцінити зусилля Міжнародного Меморіалу, як і українського Меморіалу імені Василя Стуса, в засуджені злочинів тоталітарного режиму та реабілітації його жертв.

25 листопада верховний суд РФ має розглядати позов російської генпрокуратури про ліквідацію товариства Міжнародний Меморіал. Підстава позову – при публікації матеріалів в інтернеті, а це переважно соцмережі, товариством порушувалося законодавство про іноземних агентів.

Одночасно, московська прокуратура звернулася до московського міського суду з позовом про ліквідацію Правозахисного центру “Меморіал”.

Чим займається Міжнародний Меморіал

Це громадська організація, яка займається дослідженнями політичних репресій в СРСР та РФ. Утворена в 1992 році як продовження громадських рухів, які активно формувалися у другій половині 80-х років та мали на меті дослідження злочинів тоталітарного режиму. Одним з основних ідеологів Меморіалу був Андрій Сахаров. Меморіал відомий тим, що видає книги про політичні репресії та формує архів з історіями репресованих.

Правозахисний центр Меморіал визнано російською владою “іноземним агентом” в 2014 році, Міжнародний Меморіал – у 2016.

Про що позов генпрокуратури

Російський закон про некомерційні організації вимагає, щоб матеріали, які поширюються в медіа організацією “яка виконує функції іноземного агента”, містили вказівку, що цей матеріал виготовлено та поширено іноземним агентом. Таких матеріалів – у твітері, інстаграмі, фб, прокуратура нарахувала 20.
Власне, це й всі підстави для ліквідації.

Позов московської прокуратури майже аналогічний, але крім приховування інформації про виконання функцій іноземного агента в ньому йде мова про виправдання екстремізму та тероризму.

Доки юристи Меморіалу готуються до суду, свою підтримку вже висловили Amnesty International, Civil Rights Defenders, Front Line Defenders, Human Rights Watch, Європейський центр захисту прав людини, Держдеп США, міністри зовнішніх справ Німеччини, Швеції, Чехії.

@Vitalii_Chemerys