​​Афганістан: що там із юристами?

Афганістан

Афганістан

На диво, в Афганістані є юридичні фірми. За даними Лігал500 і Чамберсу, там працюють 7 притомних фірм. У першому бенді дві: Kakar Advocates LLC і SHAJJAN & ASSOCIATES. На сайтах цих двох топових фірм по 12 юристів. Достовірної інформації про їхні доходи не знайшов. На сайті Kakar одна із ключових послуг — ліквідація компаній.

Інфи про ринок взагалі мало. Лігал500 у market overview написали лише одну особливість ринку: країна знаходиться у процесі виводу іноземних військ, але цей процес трохи уповільнився через ковід. Знайомий каже про ще одну цікаву деталь: юристи тих фірм не виссять у Кабулі, а сидять деінде, у Стамбулі, Дубаях.

Є свіже інтерв’ю із Еріком Йенсеном (Erik Jensen), директором Stanford Law School’s Rule of Law Program. Він каже, що останніми роками Афганістан став відкриватися до світу, Кабул перетворився із напівмертвого на галасливе переповнене місто. Більше 70% населення мають доступ до мобільного зв’язку.
Інтерв’ю вийшло шість днів тому і тому цікаво, як він прокоментував наслідки виводу військ за тиждень до того, як країну остаточно захопив Талібан:

“Президент Байден протягом короткого строку запустив важливі економічні і соціальні реформи, але от у частині виводу військ із Афганістану його адміністрація явно поклала болт на ті зміни, яких країна добилася за ці 20 років. Доступ жінок до освіти буде срака, та взагалі з освітою буде срака. Зі свободою слова і зараз срака, але буде ще гірше”.

За даними Еріка, у 2007 році в Афганістані було лише 236 адвокатів. Це один адвокат на 128’000 людей. Для порівняння, в Україні за даними НААУ 60К адвокатів, а населення 44,39М, отже 1 юрист на кожних 739 людей.

Зараз Афганістан – це держава ісламської правової сімї. Тут досить складне законодавство, яке побудоване навколо законів Шаріату, а цивільне законодавство – на основі цивільного законодавства Єгипту. Що буде з приходом Талібів можна спрогнозувати за тим, що будо під час режиму талібів у 1996-2001: а тоді навіть закони Шаріату не працювали, працювали лише коментарі законів Шаріату у виконанні талібів. Вони також знищили суди, замінивши їх якимись не дуже зрозумілими судами ад-хок. За вбивство вбивали, за крадіжку відрубали руку або ногу (нехуйовий такий диспозитив).

Що сталося взагалі?

— У квітні 2021 Байден заявив про вивід американських військ із Афганістану, які відтіснили Талібів у 2001 і тусувалися там з тих пір.
— Національна армія миттєво ослабла, і протягом двох тижнів Талібан (радикальні релігійні фанатики, визнані у багатьох країнах, включно із РФ, терористичною організацією) захопив весь Афганістан.
— Сьогодні Таліби захопили Кабул. Президент завтра має скласти повноваження і передати владу Талібам.
— Із Афганістану тікають працівники посольств іноземних держав. Тільки американців 10’000 зараз евакуюються. Москва своїх дипломатів не висилає.
— Місцеві жителі теж тікають, таліби наче поки відпускають їх. З цього приводу у місті зараз величезні пробки і паніка.

Хороший текстовий стрім всього, що зараз відбувається в Афганістані, робить Wall Street Journal. А ось трохи поганих новин про наслідки перемоги талібів від Медузи.

UPD: Ось, читніть ще інтерв’ю із афганським юристом, який потрапив у 1 денний полон, а потім втік до Варшави. 

Діма Гадомський, а.к.а. @gadiuk

Ви слідкуєте за тим, що відбувається в Афганістані?