​Чому міжнародні злочини розглядають у Німеччині?

Міжнародні злочини Німеччина
Міжнародні злочини Німеччина

Це свіжий текст Вашингтонпост про те, як німецькі суди все більше розглядають злочини, вчинені далеко за її межами: від геноциду іракських єзидів до катувань саудівського журналіста на замовлення Сирії.

З 2002 у Німеччині діє принцип універсальної юрисдикції, за яким військові злочини чи геноцид вважаються злочинами проти людства. Вони не мають позовної давності, і можуть розглядатися німецькими судами, навіть якщо самі злочини вчинялися поза територією Німеччини.

Такий принцип не новий. У 60-х Ізраїль розглядав справу над нацистом Ейхманом по Голокосту (кстаті, дивилися на Нетфліксі кіно про те, як Ейхмана ловили і доставляли у Ізраїль?). В кінці 90-х британці заарештували чилійського диктатора Піночета на прохання іспанських судів. Подібний принцип діє ще у Швеції.

Але Німеччина лідирує за кількістю відкритих проваджень. Інше питання – чи розглядаються скарги після їх подання?

У судах нижчого рівня вони розглядаються систематично. У вересні 2011 року, кілька місяців після сирійського повстання, Німеччина почала розслідування через фінансування Сирією військових злочинів. Подібні розслідування проводять на захист єзидських меншин в Іраку та Сирії.

За звітом Redress, зараз розглядається десяток активних справ про скоєні злочини в Сирії.

Теоретично, універсальна юрисдикція відкриває двері для позовів з усього світу. На практиці ж відкриття провадження відбувається на розсуд прокурора. Часто на відмову впливає зовнішня політика.

Геноцид “Ісламської держави” чи катування у Сирії суттєво не змінюють партнерські відносини Німеччини та Сирії, бо вони майже не партнерські… Зовсім інша ситуація зі світовим нафтодилером — Саудівською Аравією чи Штатами.

Наприклад, скаргу проти екс-міністра оборони США Дональда Рамсфельда подали 4 іракці та колишній директор ЦРУ, Джордж Тенет. Рамсфельд звинувачувався у порушеннях Конвенції ООН проти катувань за свої дії у затоці Гуантанамо та в’язниці Абу-Грейб в Іраку. Зрештою, прокурори скаргу не розглянули.

Що в цей час робить Міжнародний кримінальний суд?
ICC переслідує за злочини тільки в тих країнах, які перебувають в межах його юрисдикції та не передаються на розгляд Ради Безпеки ООН. США, Ізраїль, Сирія і Саудівська Аравія як раз сюди не входять. Це й пояснює кількість звернень до німецьких судів.

Я вважаю, Німеччина молодці, але треба додавати нові послуги. Я от уявила, як німці українського походження викрадають голову українського суду із підмоченою правосвідомістю, перевозять його дроном у Німеччину, там у приміщенні суду вживляють йому підозру прямо в мозок, потім повертають назад в Україну гіперлупом Нюрнберг – Житомир і передають НАБУшникам. Але по дорозі від Житомира до ВАКС він тікає від НАБУ шників назад у Німеччину, бо полюбив правосуддя. За результатами спецоперації Стівен Кінг пише продовження Втечі із Шоушенка, а Уляна Супрун продюсує другу частину Наших котиків.

Текст – @ValentynaHumenna
Пікчер – @gadiuk

Ось ще один відомий процес, який відбувся у Німеччині, щоправда, з інших причин: