​​Історія змарнованого життя

​​Історія змарнованого життя

​​Історія змарнованого життя

Розбір відомої партії Пола Морфі в Паризькій опері підштовхнув мене глянути його біографію. Я знав лише, що він один з найсильніших гравців за всю історію, якого Фішер називав “мабуть найточнішим шахістом з усіх”.

Морфі народився в заможній родині Нового Орлеану в 1837. Навчився грати, дивлячись партії батька та дядька. В 9 років вже був найсильнішим гравцем міста, в 12 – перемагав знаних міжнародних майстрів.
Далі Морфі забиває на шахи задля навчання і в 20 років отримує диплом бакалавра права (кажуть, вивчивши цивільний кодекс штату напам’ять).

Оскільки вік не дозволяє йому відкрити практику, він повертається до шахів і в тому ж році перемагає на американському шаховому конгресі, фактично стає чемпіоном США.

Далі їде в Європу, грає там майже з усіма найсильнішими гравцями і виносить їх в одні ворота, ефектно і красиво, отримуючи славу найсильнішого гравця світу.

У 22 роки повертається в США і покидає шахи заради правничої кар’єри.

Однак юридична практика Морфі не складеться, він веде тихе життя рантьє коштом родинних статків, потроху божеволіє і помирає в 47 років від інсульту.
Фактично всі геніальні ігри Морфі зіграні протягом пари років юності, в очікуванні правничої практики, яку юний Пол вважав гідною справою, на противагу “аматорській розвазі” – шахам.

Іронічно, що Полу Морфі належать слова: “The ability to play chess is the sign of a gentleman. The ability to play chess well is the sign of a wasted life.”

@YuraGaidai