Євгена Грушовця не пустили до Саакашвілі – інтерв’ю

Саакашвілі адвокат Грушовець
Саакашвілі адвокат Грушовець

Міхеїл Саакашвілі зараз знаходиться у слідчому ізоляторі міста Руставі, Грузія. Євген Грушовець, його український адвокат, намагався потрапити у Грузію, але його спіткала невдача: прикордонники поставили під сумнів його ПЛР тест і розвернули назад до Києва. Поговорили із Женею про цю історію.

Діма: Тебе не впустили у Грузію. Розкажи, як це відбувалося.
Женя: За декілька днів до вильоту повідомили через посольство і МЗС Мін’юст Грузії, що я приіду. Я приїхав, на прикордонному контролі не сподобався мій ПЛР тест, відвели в сторону, забрали паспорт, повернули тест, провели опитування хто, куди, де, як. І в результаті сказали, щоб я повертався в літак, мене не впускають в країну.

Тобто загрози життю, чи здоров‘ю адвоката не було, усе було чемно?
Коли людей вісім над тобою стоїть і просять зайти в літак а ти не погоджуєшся, то в принципі загроз не було, але і опитимізму також не прибавляло.

Чому ти пов‘язуєш цю ситуацію із тим, що ти адвокат Саакашвілі?
Бо підстав не впускати мене інших не бачу.

А тест ти робив в Україні, чи вже в аеропорту Тбілісі?
В Україні, в аеропорту Жуляни за 12 годин до вильоту. Тест міжнародного зразку. Перед тим, за 72 години робив тест по прильоту в Борисполі. Всі негативні

Добре, а ти якось артикулював прикорджонникам, що ти адвокат Саакашвілі? Чи як інакше вони довідалися, що саме тебе треба не впустити у країну?
Спочатку я не говорив, що я адвокат саме Саакашвілі, але пізніше показав договір, його переклад і всі документи, які ми надсилали в Мін’юст Грузії .

У тебе договір особисто із Міхеїлом, чи договір підписав його родич чи представник?
Особисто.

Тобто, він підписав з адвокатом договір ще до того, як полетів у Грузію. Тут у мене одразу два питання. Перше: отже, він цілком свідомо йшов на те, що сяде і що йому знадобиться адвокат. І друге: чому саме український адвокат? – Всі адвокати у Грузії відмовилися його захищати?
Договір підписали дуже давно, до цих історій. Я допомагав по інших справах. Адвокати є грузинські. Але ситуація не стандартна. Потрібно працювати і на украінський фронт + ЄСПЛ+ ще різні моменти.

А у якій саме кримінальній справі ти його зазищаєш? Як я розумію, проти нього не одне провадження, а кілька. Включно із незаконним перетином кордону.
Є два вироки по яким мів відбува покарання + справа по перетину кордону

Планувалася якась слідча дія, чи ти летів на побачення із клієнтом?
Ключове: побачене з клієнтом і адвокатами.

Ти взагалі планував втсупати у процес, чи ти тут працюєш не як захисник, а просто як консультант грузинських адвокатів?
Так, планував вступити в процес. Закрити певні напрямки процесів.

Ти маєш право як іноземний адвокат практикувати у Грузії? До речі, якою мовою там ведеться слідство і судовий процес: грузинською, чи російською?
Грузинська, російська. Іноземний адвокат може бачитись з клієнтом при наданні дозволу Мінюсту. Нам потрібно погоджувати як діяти, які докази надавати і коли, які спростовувати, інформація для ЄСПл і т.д.

Саакашвілі в Україні раніше обслуговували адвокати компанії Моор і Кросондович і, здається, Богомазов та Валерія Коломієць. Вони і зараз залучені у процес якимось чином, ти тепер Аріо обслуговує його в Україні?
Я по тих справах в яких приймав участь працював з іншими адвокатами не тими яких ти перерахував. Ми залучені виключно в цю ситуацію яка зараз склалася. А Коломієць займає посаду державну, тому навряд десь приймає участь.

Дмитра Гордона теж не пустили. Ви разом летіли, виходить?
Я вчора, він сьогодні.

Блін. Хотів запитати, чи він із флешкою летів. Але ладно. Які твої подальші дії, як ти будеш далі захищати клієнта? Я так розумію, до захисту долучається і держава, оскільки Саакашвілі має українське громадянство. Ви якось контактуєте?
Контактуємо. Але позиції не погоджені

Яка найближча процесуальна дія планується у Грузії і чи плануєш ти ще раз спробувати туди потрапити?
Планую , аде ще не знаю коли і як.

Ну і останнє. Я трохи слідкував за захистом Саакашвілі в Україні (ну бо складно було не слідкувати) і це виглядало як цирк. При чому, з усіх боків: і клієнта, і обвинувачення, і навіть, подекуди, захисту. Яка у цій твоїй справі питома вага політичного цирку і правової позиції? У відсотках.
Справи в яких я тут допомагав були взагалі не публічними, принаймі в тій частині де ми приймали участь.

Питав: @gadiuk
Питання готували толпою авторів Мертвих.


Важливий дисклеймер

Юля Гончаренко працює у Мертвих юристах менеджеркою спільноти, і, одночасно, гребе за пяр департамент адвокатського бюро Аріо. Тобто, теоретично, є конфлікт інтересів і ми мусимо вас попередити про це. Але також знайте і те, що Юля не була залучена до підготовки запитань, отже все відбувалося у класичному для нас режимі: гість не знав про запитання і всі його відповіді не були підготовленими заздалегідь.